Iwona's Sources - Places & Surnames

iPGSMain Page Article DirectoryChurch PhotosIndexesPlacesRecordsSurnames

Surnames are from different periods in the 19th century unless otherwise stated.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

G

Gabin, Plock - Russia (1808-1825)

Adamczyk Adamus Adjuncki Ahell Ander Andrzejczak Arczynski Austryak Auzer Baginski Baier Bakowski Balcerzak Barcicki Barczynski Bartczak Bartoszkiewicz Bayzer Bednarczyk Bedyk Bielinski Bialkowski Blaszczak Blaszczykowski Blech Boll Borkowski Brudnicki Brzezinski Brzezowski Buczkow Bukowski Bulka Carzycki Chodakowski Chylicki Ciechowicz Cizman Cweygart Cybel Cybulski Czarnecki Czechowicz Czerminski Czug Danielowicz Dankowski Dobrowolski Domzal Donner Dobrzeniecki Domanski Drozdowski Dubielak Dutkowski Dzierbicki Fabisiak Fayfer Filiyabell Frankel Fuss Gabert Gatarek Gawronski Gerasik Gesiarz Gieras Gizer Gluszynski Golabek Gontarek Gradomski Graleski Grobelny Gross Grzegorzewski Grzelak Grzybowski Gurecki Hamburger Hanholc Hiller Holzman Hundzynski Idzikowski Jablonski Jakowicz Jakubiczak Jamroziak Janicki Janiszewski Jankowski Jeburka Jedraszczyk Jendraszek Jungerman Just Justynski Kamienski Kaminski Karbowicz Kapturoski Karpinski Kaszubski Kazmierczak Kielbasa Klebek Klepczak Klich Klosinski Klukowski Kohn Komoroski Konarski Konrat Kopec Kornat Kososki Kowalczyk Kowalski Kozlowski Krakowski Krol Krupinski Kryger Kryzel Krzysinski Kujawa Kuznicki Kwiatkowski Labecki Lakocinski Lawendowski Lelendewicz Lelinski Lenczewski Lippert Lipowski Lis Litmanowicz Lorentowicz Luszynski Marszalek Matys Machalski Maciejus Malarski Marciniak Maslany Mastynski Matusiak Maydo Michalowicz Miklaszewski Milkie Milkowski Mlocinski Morawski Mosakowski Mrozowicz Murawski Myk Norbert Nowakowski Nowicki Nuchen Oboczynski Oleinik Olejnik Oleiniczak Olejniczak Olinski Orlik Osinski Osmielski Ostroski Ostrowski Ozimek Pawlak Perczak Petr Piechucki Piekarski Pietrzak Pliszkiewicz Plociennik Plocinnik Podczaski Proch Przybyl Przybysiak Raczynski Rakowski Rogozinski Romanowski Rozkosz Rozolinski Rozniak Rozycki Rucinski Rusak Rutkowski Ruzycki Rybicki Rychlewski Ryczkalski Salamon Saludyk Sender Sibilski Siedlecki Sikorski Skibinski Skonieczny Slezyngier Slomiak Smiechowski Smyczkowski Sobolewski Staszak Stawinski Steczpynski Stepel Stoczkowski Strominski Strykowski Strzelczak Szado Szczepaniak Szelest Szewczyk Szmit Szmulczyk Sznayder Sztacher Szymanski Szymczyk Tarkowny Tatarka Tomasik Tomaszczyk Topolski Traczyk Trzaskowski Turka Turnoski Tyber Tykocinski Urbaniak Wasilewski Weglewski Weidoski Wozniak Wroblewski Wybraniec Zabokrzycki Zadrozinski Zasadziak Zawadzki Zaykowski Zdarzynski Zdunczyk Zielak Zielonka Zimny Ziolkowski Ziulkowski Zlotnicki Zoltowski Zuchniewicz Zychlinski Zurkowski

Gac - Galicia

Adamczak Augustyn Bacal Balawerder Balewender Balwejder Bar Blok Bombicki Borcz Bozek Broda Brozbar Bytnar Ciesla Cwykiel Cyma Cyran Czechowicz Czepiela Duliban Dzien Dzikowski Flejszar Fleszar Folta Fren Gala Galarus Getz Gorzkowicz Hawer Homa Huchro Jakielarz Jakielczak Janicki Jarosz Kamycki Kielar Kielb Kilian Kolodziej Korbecki Kordas Kula Kunysz Kut Kuzniar Kwotek Lenar Liga Machnik Markiel Meneano Miara Mroczka Niemczak Niklewski Pacula Polak Porebski Poszywak Prajs Pudelko Pyz Rusinek Ryznar Rzepka Siuta Skupien Slomiany Sochacki Sowa Stancel Stanisz Stanko Szlek Szoldra Szpak Szpilman Szpunar Szpytman Sztochal Szylar Taychman Teichma Tejchma Tomaszek Tonia Tronar Tuleja Uchmann Wencel Wieclaw Wierzbinski Wojnar Woloszyn Wyczarski Zajac Zbojnowicz Zieba Ziemba Ziemniak Zyska

Gackie, Lomza - Russia (see town: Bialaszewo) -- Town Info
(location: N 53°33′ E 22°30′)

Gadonow (Gadunavo), Kowno (Kaunas Gubernia) - Russia ( 1830-1845)

Abramowicz Akawicki Alczewski Anzolowski Auscio Austio Bagusz Barewicz Bazun Berzakowski Bogdan Bohdanowicz Bruza Bryczka Buczynski Bulawski Burba Burszkio Butkus Butrym Cytowicz Czykinski Czynski Dacio Damunski Dauksza Dobszewicz Domanski Dowbor Dowiatt Dzierzawski Eirosz Endruszko Erminowicz Eydymt Eyrosz Filipowicz Gawrylowicz Gerulski Giecewicz Giecza Giembut Gierutski Gira Girdwajno Girtowicz Grajewski Grepsza Grycio Gucio Gumulewski Gutkowski Gyrdenio Iwanowski Jablonski Jacewicz Jaciow Jakowicz Jakubowski Janowski Jazdowski Jocio Jozefowicz Judejko Kaczarawski Kaczynski Kawecki Kazbario Keyna Kibario Kibelko Kikielo Konczia Kontrowski Kontrym Kortryma Kozlowski Krakowski Kukiewicz Lejnart Liszka Ludwinski Lukowicz Lyszkus Mackiewicz Markun Matucio Milenkio Milewski Mineyko Mocko Mola Moncewicz Nabaz Narkiewicz Narmont Niewiardowski Niuniaw Noscio Nostio Nugary Nugarys Orbowski Pacewicz PaszkiewiczPawlowski Pethus Petkus Pietkiewicz Plekowicz Plesniewicz Podegimski Poszka Proncko Pruszynski Przyalgowski Puczynski Pukinski Pulkio Raffanowicz Rapala Raudoniow Rawdonio Razma Rodowicz Serenin Siucillo Sokolski Sowa Stankiewicz Stanko Stasiul Stonis Sutkiewicz Symucz Szarwo Szemiota Szepik Szluta Szuszynski Szymkiewicz Tarwaynio Urban Wajczko Wajsznor Wecko Wengala Wenckiewicz Wielowicz Wiellowicz Wojtkiewicz Wosbut Wyszynski Zadcyk Zudeynis Zukowski Zula Zwirzdyn

Gagowy - Russia (civil records 1870-1930) (see town: Lubien Kujawski)

Gaj, Konin – Russia (evangelical 1867-68) (see town: Babiaki)

Gaj Patnowski, Konin - Russia (see town: Goslawice)

Gaje, Mlawa - Russia (see town: Zmijewo)

Galezewko, Gniezno - Prussia (see town: Lubcz)

Galezowo, Gniezno - Prussia (see town: Lubcz) -- Town Info
(location: N 52°44′ E 17°42′)

Garnek, Kielce diocese - Polish Kingdom (see parish: Dabrowa)

Gasawa, Gniezno - Prussia

Antkowiak Beling Boreski Brylinski Chalasinski Chelmisiak Chmiel Chojnacki Ciechna Ciesielski Cyprych Czajkoski Domanowicz Dreym Drozeski Dubilak Duch Dupeczek Eisbrenner Firygus Goscinski Gromza Grynt Gulczynski Hanyzewski Hunt Jagodzinski Janicki Jankowski Jerulem Kalamejka Karlinski Kedzierski Klemens Konieczka Kopinski Kosmos Krupinski Kuzma Labbat Lesniewski Lipinski Lis Luczka Lysy Maciejewski Malkowski Niestatek Paradoski Paszynski Pisarski Pokorny Polkoski Ptak Rospenda Rumel Ryczynski Rymarkiewicz Sack Seredynski Siuda Sobczak Solinski Stefanski Strzelewicz Swiatkowski Switalski Szafranski Szczecinski Szczepaniak Wartemberg Westphal Wieczorek Wisniewski Wysocki Zajmoski Zemrok Zolc

Gasin, Warsaw - Russia (see town: Zbikow)

Gaubie, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Gawerniany, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Gawrony, Plock - Russia (see town: Badkowo)

Gazdy - Galicia (see town: Nowy Targ)

Gebice - Prussia (see town: Czarnkow)

Adamiak Balinski Bartczak Bialkowski Bisikiewicz Blaszak Blaszek Borlinski Brzeski Brzyski Budzynski Bugaj Cegielski Cerkacki Chojnacki Chudy Chudziak Cielusta Cyberth Cyprych Czeluscinski Czerniak Derecki Dobrosielski Dominiczak Dworecki Dyczynski Dziubalak Figus Fontowicz Frankowski Frencek Geppert Glanc Gryfczynski Grzadziela Grzechowiak Hano Hylka Izert Jakubowski Jankowski Joanski Just Kacprzak Kamyczek Kaptur Kasprowicz Kilianowicz Kinowski Konieczka Koperski Krol Krzyzanowski Ksiazkiewicz Kubiak Kurczewski Lagodzinski Lange Lau Losinski Lubelski Majewski Malczewski Malkowski Mantyg Mojewski Mrowczynski Niezgodzki Nowicki Oheim Olejniczak Oleownik Oninski Orlowski Ornacki Owczarzak Pacholski Panerth Paprzynski Piatkowski Pijanowski Piotroski Plowinski Pochylski Podlewski Polanowski Porembski Pospieszalski Powalak Pryka Raczynski Radkowski Rencz Roszynski Rozynski Rybarczyk Sass Sieczkowski Silecki Siwinski Skobel Sliwinski Slodkiewicz Slomkowski Slowinski Sobczak Sobolewski Spychalski Stelter Strzepkowski Sypert Sypniewski Sytniak Szabelski Szczecinski Szczepanski Tokarski Torgonski Torzewski Trembecki Trudzinski Urycki Walkowski Wesolowski Wietrzychowski Wilinski Winkel Wiza Wodkiewicz Wysocki Zasada

Gebice - Prussia (1750-1799) (see town: Czarnkow)

Gelsenkirchen - Prussia

Koscielny

Gelvonai (Gielwany), Lithuania - Russia (1820-1860) (see town: Gielwany)

Gembice - Prussia (see town: Czarnkow)

Genewce - Russia (1755-1800) (now Lithuania) (see town: Oszmiany)

Gerszwiany, Russia - Lithuania (1780-1800) (see town: Widziniszki)

Gidle, Lodz, Russia (1790-1880)
(includes towns: Borowa, Ciezkowice, Gorka, Graby, Oyszyn, Ruda, Steszow, Wlynice, Wojnowice)

Angliszewski Bak Bakalarz Balcerek Baran Bardecki Bartnik Barwicki Baryla Bednarczyk Borek Barela Borcholski Borowik Broniszewski Bulinski Burda Centkowski Chrostowski Chwalkowski Ciesielski Cudak Czajkowski Dabek Dabrowski Dudek Drozdz Drozdzowski Drutowski Flasza Fulan Gawin Gawlowski Gawron Gierowski Golebiewski Golwarski Gonera Gorecki Gortel Grodecki Grzadziel Grzesniak Gubala Idzikowski Jedrzejczyk Jeziorski Jura Jurczyk Kapuscinski Karwasinski Kierz Klarynski Kluza Kluzinski Koldon Kosinski Kosmala Krause Krauze Kret Krzyskowski Krzyzkowski Kubik Kucharski Kulawik Kulisiewicz Kurowski Kwarciak Kwiatek Labecki Lagiewka Lampartowski Latosek Latosinski Legowik Lezinski Lipinski Lissowski Lubiniecki Machera Majcherek Malolepszy Marjankowski Markowski Maslowski Matlasinski Matuszczyk Matyaszczyk Mazelan Mazurek Michniewski Mielcarek Michalik Michon Migalski Mieszczankowski Mirowski Noskowski Muchalski Muszynski Niemczyk Noskowski Ocipa Oleskowicz Orlikowski Oryl Ostojski Otolinski Oyrzenski Pasierski Paszkowski Pawlikowski Pelka Perzanowski Pietrowski Pluta Podlejski Podstawski Pokera Potyralski Powazka Raj Rakowski Rapczynski Rejment Rogala Rogozinski Romanczyk Ruzycki Rybak Sambor Sikorski Skibinski Skrobon Smigielski Stachowicz Stepien Stolecki Straczynski Strzelczyk Styks Sumpinski Swiatkowski Swierczynski Sypczynski Szatkowski Szczubielski Szreder Sztelman Tarnawski Teresinski Tkaczyk Tokarczyk Turek Tybel Wencelowski Werner Wiaderek Wiesiolowski Wlodarczyk Wojciechowski Wojcik Wojten Wtorkowski Wyzykowski Zalewski Zalog Zatonski Zawadzki Zel Zniwinski Zublewski

Gieduny, Lithuania/Russia (see town: Dziewieniszki)

Gieguzyn, Troki - Lithuania (1841)

Arciszkiewicz Balnio Biegunio Binkiewicz Daszkiewicz Eysmont Gorski Grenda Gresko Gronski Halubicki Horbacz Jaden Jankowski Jurkiewicz Kaczynski Kasperowicz Krywicki Krywiecki Michalowski Monkiewicz Olender Ostrowski Pasznowski Pikiel Rozwadowski Rudzinski Sostowicz Srzepiecinski Staniun Stankiewicz Szpakowski Szumiaty Wasilewski Waszkiewicz Wierszchnicz Wilko Wolkowicz Woyciechowicz Zaks

Giejsztory- Russia (now Lithuania) (see town: Miroslawiec)

Gielcze, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Gielczyn, Russia (see town: Lomza)

Gieluzy, Russia - Lithuania (1780-1800) (see town: Widziniszki)

Gielwany / Gelvonai, Lithuania - Russia (1820-1860)
(includes towns: Buda, Godlewszczyzna, Gulwany, Iszoryszki, Jutkance, Karoliszki, Kielmy, Kisieliszki, Kudrasze, Lapszy, Leszczuny, Maczuszany, Mazele, Olechniszki, Posadniki, Praniuki, Preny, Starodworzyszki, Swieciszki, Szarkaycie, Traki, Tylwik,i Zubele, Zuwinty)

Abiszadas Alsewicz Apanowicz Ausikiewicz Bartoszewicz Bazarewicz Bendler Biczonia Bielski Bilewicz Bisiegierski Boniconis Bonikonis Bortkiewicz Brozewicz Brzezinski Burneyka Butkiewicz Byczkowski Chlibowicz Cykowicz Czarnowski Czechowicz Czepranowicz Cziulokis Czyrbulis Czyzun Darwid Debowski Delszewicz Diewolis Dobczynski Dowgialo Downarowicz Dudarewicz Dudonis Dzikowicz Ejnarowicz Elechniewicz Elsewicz Fliodowicz Garasimow Garnis Girski Grudzinski Grygalunas Grzybowski Gutowski Hayka Issakiewicz Iwanowski Jakobaniec Januszewski Jeruszynski Jozenas Jundzis Jurkiewicz Juszkiewicz Kaczenowski Kadakowski Kaladziunas Karasiod Kawarcki Kiede Kirslis Kleczkowski Klimowicz Klosowski Kodandy Kondratowicz Kozak Krzywicki Kudelis Kudialis Kulewicz Kutowski Lakucewicz Leonowicz Markun Marlinka Mecewicz Mendel Michaydowicz Michniewicz Milukas Minder Miszkoni Morkiewicz Naszynski Neywa Odyniec Oleda Olkiewicz Owsiukiewicz Pakalnis Paszkiewicz Pawasaris Pawidis Pienkowski Pietkiewicz Pietkun Pietraszunas Piotrowski Podgurski Podukiewicz Powdowski Przytulski Pukiewicz Puzyn Remeyko Rezonowski Rogowski Romaszkiewicz Romeyko Rotkowski Rumot Rymszas Salamon Sawarowski Sawelow Sawicki Siniewicz Skibicki Smolski Staniewicz Stankiewicz Strazda Strazdas Sufranowicz Sukniewski Suwarowski Szacfaier Szamiata Szpakowski Szurowski Szwabowicz Szwedas Szylingo Szymanowski Szymel Szymiel Taraszkiewicz Tomasiunas Ulinda Ussakowski Walancziow Walenczus Wayzgienis Wiegielo Wilczewski Wilkiewicz Wirszulis Wiszniewski Witkowicz Witkun Wolowicz Woyskowicz Zahorski Zawisza Zyniewski

Gierciszyszki, Russia - Lithuania (1780-1800) (see town: Widziniszki)

Gierdase, Druskieniki - Russia (now Lithuania) (see town: Lejpuny)

Giewartow, Konin - Russia
(includes towns: Holendry Gostunskie, Kosewo, Mieczownica, Napruszewo)

Adamczyk Andrzejewski Bajda Benka Bialkoski Bodeanski Blejwas Bobrzycki Bolakowski Boraczyk Budzynski Cegielski Cemborski Chrzanowski Ciachuch Cichy Cieslinski Cwikowski Czechanowski Dabrowski Dominski Eichorst Fabianski Gimzinski Gorczynski Goski Gospodarek Grabowski Grochocinski Gruszczynski Guziolowski Harwozinski Imbiorowicz Jachniewski Jagodzinski Janas Janasiewicz Jasionowski Jaskie Jaskulski Jaworski Kaczmarkowski Kamiński Kapuściński Kaus Kolski Koltonik Konieczka Kopaczewski Koprowski Korygowski Kowalski Kozlowski Kubacki Kujawa Kupski Kurkowski Kwitowski Lenartowicz Lechtanski Lewandowski Majewski Malachowski Marciniak Marczynski Markiewicz Marszalkowski Mierzejewski Mietkiewicz Mikolajczak Mittelstadt Mitelsztettedt Modelski Modrzynski Nejman Niedosik Niedzielski Noskowiak Nowacki Nowak Nowakowski Okonowski Olejniczak Osuchowski Pawlowski Piasecki Piaskowski Pieszak Plocienniczak Podlasinski Polrolniczak Prejs Prus Pruss Radzikowski Rafalski Ramiaczkowski Rogalinski Rogowski Rosik Rosikiewicz Schrejter Slomkowski Smardczak Smetkiewicz Smolinski Sobczak Sroczynski Stefaniak Swiatek Szukalski Szymanski Tajfert Telentowski Tygielski Tykwa Usorowski Wasniewski Welnicki Wierzbinski Wisniewski Witasiak Witkowski Wojtkowiak Wozniak Wygladalski Zielinski Ziembinski

Gieydukany, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Gilino, Plock - Russia (see town: Bielsk) -- Town Info
(location: N 52°39′10″ E 19°47′56″)

Giraycie - Russia (now Lithuania) (see town: Merecz)

Girstejki, Kiejdany - Lithuania (1779-1796) (see town Remigola)

Giry, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Gizewo - Prussia (1874-1900) (see town: Leg)

Girzyno, Plock - Russia area (see town: Bielsk) -- Town Info
(location: N 52°41′ E 19°50′)

Gizyce, Sochaczew - Russia (1856-1890)

Adamiak Ambroziak Anasiak Arkuszewski Babulewicz Baczka Balcer Bartkiewicz Bednarski Bialkowski Blaszczak Bodner Bogiel Borkowski Brynda Buczynski Budzynski Chaber Charlak Chlebowski Cichocki Cieslak Czerwinski Dlutkowski Domanski Donat Drabinski Dragan Dudkiewicz Dudzinski Dulczewski Durzynski Fabianczyk Fortuna Forysiak Gadzinowski Gapinski Gawronski Gerczak Glowacki Golaszewski Golebiowski Gorczyca Glowacki Grabarek Gromek Grychczynski Grzegorzewski Gurzynski Gutowski Indraszkiewicz Jacynski Jagurak Jakubiak Jakubowski Janiak Janicki Jankowski Jarecki Jaworski Jazdzyk Jazwinski Jechaszkiewicz Kaliszak Kaminski Karpinski Kawczynski Kazimierowski Keler Kilinski Kluczynski Kmieciak Kolonski Kolos Komorowski Kordalinski Kornacki Kosakowski Koszelewski Kowalski Krakowiak Krasniewski Krawiec Kroliczak Krzeminski Krzyzanowski Kwiatkowski Kubera Kubiak Kucharski Kusmierski Kuzminski Labecki Lach Lachowicz Leszczynski Lipinski Napiorkowski Maciejewski Madalinski Majorowski Makowski Marcinkowski Marczak Matusiak Mellerowicz Mieczynski Mielczarek Mikolajczak Nowicki Olejnik Olesinki Osinski Ostrowski Owczarek Owczarski Ozimek Papierowski Paradowski Pawlik Pinski Piotrowski Piwinski Podkanski Polakowicz Poplawski Powirski Raczkowski Rembiejewski Rodzicki Rozworski Rulinski Ruski Rutkowski Ruzworski Rybicki Schonfeld Sejfert Sekowski Sikora Skalski Slupski Sobieraj Sobieski Sobkowicz Sobolewski Sosnowski Sowinski Stankowski Stepien Stodulski Struminski Studniarek Suski Szabkowicz Szadkowski Szatkowski Szlachta Szwejcer Szymczak Targaszewski Tomecki Tonski Turski Walkiewicz Wasilewski Wezowski Widenski Wieczkowski Wilczynski Winnicki Witkowski Wlodarczyk Wodka Wodzynski Wojciechowski Wozniak Wronski Wyzykowski Zakowski Zdunski Zgalski Zientara Zwierzchowski Zwierzyk Zysionski

Gladczyn, Pultusk - Russia (1850-1910) (see town: Pniewo)

Gladyszow - Galicia
(includes town: Wirchnia)
(location: N 49.533°, E 21.266° / elevation: 502 m)

Barna Benio Bodon Brandabur Car Cenker Caryk Chylak Demczar Denkiewicz Doszna Drpczak Drybczak Dziamba Dziubina Feciuta Fedorko Fedorczak Fil Furmanek Fusiak Gambusia Gbart Gbur Geleta Gongola Gowanda Gyba Gybey Halupka Haluszka Jacowicz Jasinski Karlik Karlyk Kasprzyk Kawka Kil Klinoski Klinowski Kolman Koscielny Kososki Kot Kotyk Kowalczyk Kowaleski Krewicz Krutylo Krynicki Ksenycz Ksenyk Kwoczka Madzula Marczak Maxymowicz Michalak Michalko Mihalak Miszko Momot Nayder Padla Palowczak Panczyk Parahus Paranicz Parylowicz Pawczyk Pawelczak Pawlik Pelesz Plaskon Podlaskowicz Powanda Proc Proch Pyrtej Ryczek Sarnecki Sirotiak Skripak Skrypak Smyj Smykowski Spiak Stanczak Stefanski Styczynski Syrotiak Szloch Szmajda Szmayda Szpak Szpinko SzneiderTelep Tenarowicz Truchan Urban Wal Wanciak Wanciuk Wancko Wasylik Wasylyk Wirchnianski Wislocki Zawodnik Zielinski Zorylo Zuraw

Glebokie, Podlasie - Russia (see town: Dabrowa Bialostocka)

Glebockie & Munina , Przemysl - Galicia (Greek-Catholic 1860-1910)

Andracki Andrejczyk Angielski Antonik Babinetz Bachta Bajorski Balas Barlog Beigert Biernat Bilecki Bilyj Borsuk Brodowicz Brozyna Bukowy Bulyk Cetner Chomiak Choronzak Chrzan Ciele Cienki Cieplicki Czastka Czuper Dobosz Drozd Duda Dynak Dziuba Fic Figiel Futyma Gaber Gerski Glabik Gmyrek Grabowski Gurak Guzowski Harlender Hicza Hirnyj Holota Hul Humenda Jarosz Jucha Kaczmar Kalamar Kalinowski Kolasa Klimasz Kogut Kolodziej Koman Koniuch Konkol Kopanski Kordyjak Kostela Kowal Kowalyszyn Krasninski Kuchta Lagocki Lampart Ledwos Lenczak Lochmajer Magdziak Marszal Mikos Mirkiewicz Myszura Neleda Niebielczyk Niechciej Niecko Niemiec Ogrodnik Olszanski Opiela Orlowicz Pajak Pankowski Paryla Pilch Planecki Ples Pociech Pron Pryjda Puchalski Raszpla Razikowski Reminer Ridel Rogosz Rokiczan Rokoszynski Romanski Rozek Rusinek Rusinkiewicz Rydel Sabat Sierzega Sikorski Sirpinski Skopczyk Sobien Socha Soszynski Spiewak Stankiewicz Stochmanski Suchij Swita Szabat Szalaj Szczepanski Szczyrba Szozda Szurlewicz Szuster Szydlo Szynaj Techmanski Terlecki Uryniak Wankowicz Werschler Wienclaw Wilczurek Woloszyn Wrubel Zawada Zielinski Zraj Zubik Zubrzycki

Gleboczek , Borszczow - Galicia
(includes towns: Dwór, Papiernia)

Augustynowicz Bielawski Bilinski Czaykowski Czernecki Danczuk Gurnicki Holynski Juskow Kielbicki Kostecki Kucharewicz Nakielski Nieczuj Petrykow Rodakowski Rogozinski Skierczynski Stadnicki Stangryt Strzemien Szmigielski Tarnowski Twardochleb Walkow Werbicki Wojciechowski Zabinski

Glemboczek - Polish Kingdom (1740-1755) (see town: Borszczow)

Glemieniec - Polish Commonwealth (1630-1730) (see town: Lodygowice)

Glinik Charzewski - Galicia
(location: N 49.917° E 21.832° / elevation: 290 m)

Bober Bury Cierpien Drazek Fortuna Gac Gwizdz Haligowski Iskra Jakubiec Kawa Kluska Konieczko Kraus Lyszczarz Matuszewski Moskwa Rokosz Siuta Stogiera Urbaniec Wapienski Zaba Zelichowski Zimny

Glinik Polski, Jaslo - Galicia (baptisms 1878-1935)

Bajowski Betlej Biedron Bil Bonar Bors Bucko Budnik Chocholek Chudy Cwiok Daszyk Dobrowolski Dubiel Dzik Fedorczyk Figlus Fundakowski Gabor Galuszak Galuszka Garbacik Gerlicki Gierlicki Glod Glowacki Golen Guzy Hanba JHap Jablecki Jarecki Jastrzab Jeczala Jurkowiecki Jurusik Kaminski Kapala Karamon Kasprzyk Kempanowski Klocek Klodowski Kobak Kozlowski Kosiek Kozubal Krzysik Kubik Kucma Kuzniarowicz Lacki Landoch Lawera Lazarowicz Lepucki Lopatkiewicz Lubas Lula Machowski Majka Majowski Marek Mazuza Medrek Mendrek Mermon Mysliwiec Niszczak Nostek Nowak Okrzesa Osika Panek Paprocki Pawlowski Pikula Piotrowski Psiuk Raczka Rodak Romanow Rosol Roztocki Rudowski Rymot Sajdak Sajdal Sanicki Sanocki Sawczynski Siwinski Skora Skwarlo Smyka Sobon Swiszcz Syrek Szmyd Szurek Szymbara Tabak Telma Tocki Tokarczyk Trybus Trznadel Uram Wiater Wiatr Wietecha Wilk Wisinski Wisniewski Wojcik Wyderka Zebracki Ziemski

Glinken, Mlawa - Prussia (see town: Brynsk)

Glinki, Ottynia - Galicia area

Jasnikowski Krol Wislocki

Globikowa - Galicia -- Town Info - Website
(location: N 49°57′ E 21°27′ / elevation: 424 m)

Babel Bandyga Barszcz Bebnowski Bil Brestak Brostek Budzik Cwik Czarnecki Czernecki Czuba Dandura Dykas Dziadura Dziewienski Fic Forys Godet Golab Hantrygo Humiec Jedrzejczak Kosz Koziol Krupa Krystek Ksiazek Kuskowicz Lasek Lorek Magiera Malinowski Mroczkowski Niemiec Niklos Nylec Pieniazek Ras Rzeczycki Skura Sliwinski Slolej Slowik Stachowicz Staniec Susz Szczepanik Tokarz Tworek Urzedowski Wasik Wielgus Wojtowy Zielinski

Glodowo, Konin - Russia (see towns: Kawnice)

Glodowo, Warsaw, Russia (Evangelical community) (see town: Pultusk)

Glogow Malopolski, Rzeszow - Galicia (1832-1904)

Adamiec Augustynowicz Balaban Banas Bartuzel Bazan Bernacki Binias Brydak Brzes Brzuza Buczek Bugayi Burgilewicz Burjanek Bylicki Chlodnicki Cielinski Ciesielski Cieszynski Cosar Cyran Czucz Darocha Dobrowolski Domanski Domoslawski Dragulski Drohomirecki Dumanski Dynia Dziadecki Fecherpataky Frankiewicz Freitag Gawlik Gawor Gliwa Gniewek Golojnek Goryl Granat Grodecki Grzywacz Gurczyk Gurski Hanenschild Hein Hensa Hlaschlitzka Hliniak Holcer Horak Jabczak Janda Janko Jaron Jaworski Jakiel Kalkowski Kamler Kannas Kawa Kaznowski Kirkin Kleczek Kochanowicz Kogut Korzekwa Korzeniowski Kosciuszko Kostolowski Kotula Kraus Kreszko Krochmal Kryda Krzysko Kubas Kubasiewicz Kuzniar Kwiatkowski Labudzki Lubowicz Labudzki Lados Lasocinski Lasota Lebudytzki Lech Lecznarowicz Leib Leszko Liszcz Luszcki Maciag Maderski Magielda Magnucki Malodobry Mandzia Masajada Matenski Mazanek Mazurski Mijal Mikolak Mrazek Mroczka Nemetz Nikodemowicz Niwinski Nitka Osiniak Ossadnik Otfinowski Pachota Pado Padowicz Padwinski Parys Piatkowski Piechowski Piesowicz Pikor Pirog Pluch Podbrysnik Potocki Precechtel Predki Prokop Przeciechcial Rec Reinfuss Rochaczek Romanyk Rotbart Rozek Rudnicki Rudolf Rutkowski Ruzycki Rylski Serafin Sikula Siuta Skibinski Slezak Slouka Sobota Staszkiewicz Stefanyszyn Stolf Stopa Storch Stukajlo Suchy Swietlik Szafran Szatkowski Szeliga Szlachta Tecza Tredowicz Trznadel Tunczak Uchman Uzarski Warzecha Weber Wesolowski Widuch Wiechnicki Wisz Womaczek Woszczanowski Zajac Zarebski Zeglicki Zeilnhofer Zwiazkiewicz

Glogowa, Konin - Russia (see town: Russocice) -- Town Info
(location: N 52°6′ E 18°26′)

Glogowa, Lodz - Russia area (see town: Krosniewice) -- Town Info
(location: N 52°12′20″ E 19°7′25″)

Glogowek (Ober Glogau) - Silesia -- Photo

Apostel Arnt Baron Bartel Bernaisch Bialek Bochen Bohner Brauer Budo Burczyk Busowitz Cebulla Chrzaszcz Ciernioch Cygan David Dilla Dittrich Dokupill Dominik Fieber Franke Friedlander Fuchs Gabrisch Gawollek Geyer Gnelka Gnilka Gonsior Gorek Goretzko Gregarek Gusy Habier Hahnheiser Hanke Heida Heller Himml Hink Hippe Hoidem Hoinka Hoschek Jaischik Janocky Kamionka Kanert Kasperek Kern Kipka Kleiner Koenig Kolenda Koloczek Konczalla Koschek Koschella Kosubek Krasowski Krause Krebs Kutschmann Lampart Lazar Leinke Lippmann Malek Morsching Niklas Neumann Nowottny Olbrich Pander Papkalla Petersilge Pilat Pisarek Poremba Romer Rother Rothkegel Rozemek Rybschyk Schneider Shipp Smyczek Stoppa Suffner Sychalla Szczesny Thiel Thomas Toepsch Troska Warkocz Weiss Willimsky Winkler Wittor Woitalla Zacher Zirz

Glogowiec, Lodz - Russia
(includes towns: Klonowiec, Siemianow, Wola Raczyborska)

Banasiak Baraniak Bardzinski Batarowski Bendkowski Berkowski Blaszczak Bronikowski Bulewicz Chabasinski Chmielak Cichonski Cylke Czyzewski Degurski Dlugoleczka Dogadalski Drynkowski Dziedziczak Felczak Felenczak Filarczyk Frydrysiak Garbalinski Gawlowski Gawrysiak Goderowski Goraczkowski Gumulak Guterowski Gzinka Habasinski Hejman Hendzlewicz Iwoniak Izynski Jaranowski Jurkiewicz Kabat Kardak Karwowski Kaszanski Klosinski Koprowski Korzanski Kropinski Kryger Kubasinski Kubiak Kuchcina Kura Kwasiborski Lelewski Lewandowski Malanowski Malarski Mielczarek Migus Mikolajczak Miksinski Motylewski Mrozowicz Myslowski Nawysiak Odorowski Olczak Olesinski Olszanski Orzechowski Osimowicz Pakulski Pasiewicz Patora Pietrzak Pindras Pinski Pokornowski Prusak Przepiora Przybysz Ptaszynski Robakowski Rosiak Russak Sachaja Sekowski Siatkowski Sliwicki Sniecikowski Sobczak Stalinski Stefanski Suska Swiderski Sysiak Szmigielski Szubski Tatuchowski Toczewski Tworoz Wesolowski Wieniecki Wiewiorowski Wilkanowicz Wirski Wozniak Wroczynski Wybranski Zajaczkowski Ziemlewski Zolnierz Zyczkowski

Glojsce - Galicia -- Town Info
(location: N 49.582° E 21.617° / elevation: 368 m)

Brozyna Dural Dziwak Feda Forystek Fraczek Fraszek Gadek Gryniec Kawecki Krezel Ksiazkiewicz Kusz Mrugal Olearski Palcar Potera Skrzeta Sloboda Szol Wezykowski Zajac

Glon, Tarnow - Galicia (see town: Radlow)

Gluszyn, Wloclawek - Russia (1790-1830) (see town: Byton)

Glow, Tarnow - Galicia (see town: Radlow)

Gniewkowiec, Inowroclaw - Prussia (see town: Tuczno)

Gniewkowo (Argenau) - Prussia (Civil Records 1874-1900) - Town Info
(location: N 52° 54′ 0″ E 18° 25′ 0″)

(includes towns: Bąbolin, Buczkowo, Dobieslawitz, Dombie, Dombken, Eichthal, Godziemba, Grossendorf, Jacobskrug, Johannisdorf, Kaczkowo, Kreuzkrug, Lipie, Lipionka, Ludwigsrech, Mierogoniewitz, Ostrowo, Perkowo, Plonkowo, Ruhheide, Schirpitz, Sciborze, Seedorf, Staw, Suchatowko, Szadlowitz, Topola, Truszczyzna, Unterwalde, Wielowies, Wymyslowo, Zazdrosc)

Abraham Adamski Andryszak Bachora Bauman Bawolski Bednarski Bentkowski Biskupski Bork Bota Botler Brzycki Bublitz Buczkowski Bubacz Busse Cabanski Chwalny Ciaciuch Cichocki Czajkowski Czyzniejewski Dittmann Dombek Dombrzalski Domiracki Drapiewski Drewin Drews Drzewucki Dukowski Dziarnowski Ekert Ernst Faligowski Falgowski Falligowski Flader Galant Galonski Gerth Glimm Gogolin Gollost Golost Goralski Gorecki Goscimski Grabikowicz Grabikowski Gralik Grobelski Grzegorek Gutowski Hadel Halewicz Hammermeister Hartwig Herrmann Haubaum Hinz Holke Hyzyrisz Jablonski Jahns Janiszewski Janowczyk Jaskulski Jazwierski Jedrzejczak Kaczmarek Kantowicz Kaszinski Kaszeski Kedzierski Kempa Kilian Klaus Kmieciak Knaak Kolander Kolasinski Kolmar Komisarek Komorowski Konopa Kornowicz Korzemirski Koscielny Kosinski Krajniak Krause Krolak Kryszewski Krzykanowski Kubicki Kurant Kwiatkowski Lada Lambrecht Lemke Lewandowski Ligocki Link Lipinski Luczak Ludtke Macht Malewicz Mathej Meier Meshal Mielcarek Modrzejewski Mrowczynski Murawski Mutranowski Nadrasik Necki Niebojewski Niewiecki Niklas Nowacki Ochocki Oelke Orlikowski Osminka Owedyk Paczkowski Pamfil Panfil Pankarski Panniwasch Pankratz Paszkiewicz Pawlak Pawlowski Patrias Perlik Peter Piekarski Pieron Pietrzak Podkowski Potkowinski Potkowski Pruchniewski Prusak Puckarski Pusczykowski Radwinski Rakowski Rapelins Regel Reuz Roesler Rogozinski Rosinski Rucki Rudak Saja Schews Schulman Senf Sieradzki Skibinski Skierkiewicz Skonieczny Skudlarski Smigielski Sobczynski Sobocinski Sobecki Sosnowski Stachowiak Stefanski Stelter Stempniewski Streik Stubbe Suchatowski Swiatkowski Syrek Szafranski Szalwinski Szczutkowski Szyszkowski Tanski Thiemer Tober Tomczak Trepkowski Twardowski Tuszynski Werell Wieczorek Wielgoszynski Wielinski Wingelewski Wisniewski Witt Wolniewicz Wozniak Wrzesinski Volbrecht Zajaczkowski Zalita Zasada Zawalinski Zborowski Ziegler Zuchocki

Gniezno - Prussia -- Town Info - Website
(location: N 52°32′ E 17°36′ / elevation: 120 m)

Anicki Anstruszeski Bakalarski Basinski Beyna Bielski Blonski Bocian Borucki Brocki Broner Brzezinski Cembrzynski Centowski Cerekwinski Chmiel Chojnacki Choloj Chwilowicz Ciacius Cieciuch Cwiklinski Cyrklewski Czechowicz Debinski Dekowski Domanski Dunczyk Duszynski Faltynski Figel Florkowski Frankoski Gawrych Gesollo Gillich Gliszczynski Golanczyk Graski Grayka Grubikowski Harny Hologa Imbierowicz Jagielski Jaraczewski Jarczewski Jasinski Jaszcz Jezewski Junks Kabacinski Kaminski Kanieski Karski Karwacki Kedzierski Kirszke Klesik Klucz Konieczko Koperski Kopydlowski Koszuta Kotecki Kowalkoski Kropski Krysztofiak Krzyzaniak Kubasik Kulaski Kundys Kwapisz Kwiatkowski Labuzinski Lasinski Leffler Lemanski Lesicki Liczbinski Limka Luszczynski Lykowski Maciejewski Majorowski Marzecki Meclewicz Mojecki Mrowczynski Mydlikowski Myncinski Nowacki Nowaczyk Odminski Olbrych Olejniczak Ostaszewski Oziemkowski Palusy Paruzynski Paszynski Perczynski Persz Perz Piatas Pieskiewicz Plucinski Podsedek Pokorski Pomorski Prekulis Przechleski Puchalski Raczynski Radecki Rosinski Rozak Rybarczynski Rybinski Rychwalski Rygorski Rzyski Sarwa Skalski Skiba Skibinski Skoczynski Skowronski Skrzypinski Slaferek Smazyszeski Smielecki Sniegoski Sobczak Sobkowiak Solarski Sredzinski Strek Superczynski Switala Sybilski Szaniszewski Szarzynski Szczepankiewicz Szych Thiell Tomczak Trafankowski Trajkowski Trochocki Trzcinski Trzebny Tyma Wawrzyniak Weltmajer Weznerowicz Wicinski Wierzbicki Wojewoda Wrzesniowicz Wyczynski Wyrozumialski Zablocki Zaradny Zawitajski Zeznanski Ziemecki Zimny Zuzanski

Gniezno - Prussia (Holy Trinity 1808-1825)
(location: N 52°32′ E 17°36′ / elevation: 120 m)

Amosowicz Andruszkiewicz Aste Badonski Badoski Baranowski Barski Bartoszewski Ber Biederman Biesikiewicz Bluszczynski Boianowski Bojanowski Borucki Branski Budner Budzinski Byrzykowski Byszewski Cabanski Chociszewski Chodorecki Chojnacki Chroscinski Chylewski Cichanski Czainski Czarnecki Czekonski Demkowski Derlinski Dlugolecki Dobrowolski Duszynski Dyczkiewicz Figel Filisiewicz Fortunski Franciszkowski Furnrhor Gawlowicz Gluchoski Goczkowski Graff Grochowski Grotkowski Grunwald Gryska Gryszczynski Gurski Guziecki Habel Handlerz Hantusch Hausk Henkel Hepneroski Hopciak Hutier Idzinski Ingst Jagielski Jagodzinski Jaks Jakubowski Janiszewski Janowicz Jarocki Jarzyna Jerzykiewicz Jeske Jeziorski Jordan Jungst Jurdzinski Kanieski Karczewski Karpinski Kaszynski Keln Kempff Kilinski Kliszynski Klockoski Klosinski Kluger Kobylinski Koenig Kolbuszewski Komorowski Kosmicki Kotlinski Koziminski Kramarski Krysinski Kuchcinski Kumpf Krzyminski Krzywdzinski Krzyzanowski Kuklasinski Kusnierski Kuszczynski Labuzinski Labedzki Lampert Lebiedzinski Lehmann Lemp Lesicki Liczbinski Liszowski Litkoski Lubierski Lublinski Lukasiewicz Lukaszewski Majewski Manicki Marcher Matykiewicz Meklemberger Meller Mniewski Molinski Mrowczynski Muller Muntberg Musolff Nagorniewicz Nassen Niedzielski Nieszporoski Nowicki Nurkowski Obst Oczkiewicz Oschenbrent Paczynski Paluch Pawlik Penkiert Petrolt Piatkowski Piasecki Piechocki Pieczynski Pinkas Plewkiewicz Pokraka Praski Ptaszkiewicz Puchalski Rabinek Radomski Raszkiewicz Rozsadzki Reczynski Richter Rogozinski Romanski Rozanski Rozmarynowski Rucinski Rybinski Ryfinski Sandecki Sawinski Schneider Sekulski Siankoski Skieczynski Skorzewski Skowronski Sklaska Skrzetucki Skrzycki Sliwinski Slizinski Smialy Smolanowicz Smolski Smuglewicz Solarek Somerfeld Sosinski Spiersch Staniszewski Stolarski Strzyzewski Sypniewski Szczepankiewicz Szelagowski Szewczynski Szmeralski Szmitt Szopinski Szubert Szymankiewicz Tubacki Tykalewicz Wagner Waldmeier Wantzner Waraczynski Wesołowski Wilczynski Wilm Windisch Winkler Wittenkoff Wleklinski Wnukowski Wojciechowski Wojewoda Wollman Wroblewski Wyrachoski Wyszogorski Wyszomirski Wyszynski Tykocinski Zawadzki Zawichrowski Zbierski Ziemski Zimmer Zippert Zminy Zolecki Zurakowski

Gniezno - Prussia (St  Trinity)
(location: N 52°32′ E 17°36′ / elevation: 120 m)

Adamski Antkowiak Arndt  Badowski Ballenstedt Bartosiewicz Bartsch Basinski Bawolski Bernaciak Bielawski  Bisikiewicz Blinkiewicz Bojarski Borucki  Brummer Budzynski Brzostowski Byrzykowski  Chudy Chwilowicz  Cieslewicz Ciszewski  Cyrankiewicz Cywinski Daleszynski Daniel  Doberschutz Dolata Domski Drzewiecki  Dymel Dziadkiewicz Dzieweczynski   Ellmann Filipinski   Filisiewicz Firus  Florkowski Galantowicz   Galas Gapczynski Gawronski Gierlowski  Gierlacki Giernat Glinkiewicz Godzich Goscienski Gozdzicki Grabarczyk  Gradus Gramza  Grubikowski Gryszczynski Gryszkowski  Haller Harwazinski Heller  Hopcia  Hybza Imbiorowicz   Iwanski Jerzykiewicz Jasiniecki  Jax Jeschke  Jungst Kajtanowski Kominiarski Kantorski Kapaczynski Karabanski Karasinski Karger Karwacki Kedzierski  Klesse Kliszewski Kobielski Kobrzynski Kochanowicz Kolasinski  Kolski Konoparski Kopczynski Kopydlowski Kornobis Kossowski Kotlinski Kramarczyk Kruszczynski  Kryskiewicz Kryszkiewicz Ksiazkiewicz Kubicki Kunicki  Kuwlinski Langiewicz Lawnicki  Lebrecht Liczbinski Lisiewicz Machander Majcherek Malczewski Mansfeld  Marchowiecki Maslowski Merkner Mlodzikowski Mojecki Moszczynski Mrowczynski Mrugowski Musialowski  Nadegast  Nagell Ochocki Oczynski Offenbach Okoniewski Opaczewski Otrebowicz Paczkowski  Pacynski Paczynski Panowicz Paszkiewicz Pater Pawlicki Pepinski Perlinski Pfitzner Piasecki Pieczynski Plucinski  Pukrop Punicki Rachocinski Ratajczak Rojewski  Romanski Rosinski Rother Rubin Rychwalski Schilf Siuskiewicz Smazynski  Smiezewski  Solarek Solarski Starczewski Strzelecki  Strzyzewski Stuczynski Suwala  Szarzynski  Szklarski Szkudlarski  Talarowska Tobinski Tropp Tuchocki Turski  Tuszynski Utych  Wettmajer  Wichlinski Wiertel Wietrzynski Wilkosz Winiarski Wiserowicz Wiznerowicz Wodynski  Woltmann  Zagrowski Zbierski Zbyszewski Zielezinski Zninski   Zuromski Zynka

Goclaw - Russia (civil records 1870-1930) (see town: Lubien Kujawski)

Godawy, Gniezno - Prussia (see town: Wenecja) -- Town Info
(location: N 52°47′ E 17°46′)

Godlewo, Lomza - Russia (see towns Czyzew & Andrzejewo)

Godlewszczyzna, Lithuania - Russia (1820-1860) (see town: Gielwany)

Godzieba (Godziemba) - Prussia (see town: Gniewkowo)

Gojsk, Sierpc - Russia -- Town Info
(location: N 52°54′ E 19°31′ / elevation: 119 m)

(includes towns: Blinno, Czumsk, Grady, Kosiory, Likiec, Modrzewie, Mosciska, Szczutowo)

Adamkiewicz Bartosiewicz Bejgrowicz Beldycki Bienkowski Biernacki Bilicki Blazejewski Borkowski Brzeski Brzezinski Brzozowski Brzuski Budzelewski Cackowski Checinski Chojnacki Chrzanowski Ciemiecki Czajkowski Czarnecki Czarnomski Czesnik Czeszewski Dambrowski Dembskii Dolasinski Drozdowski Dulkowski Dumowski Gabryszewski Galkowski Girszewski Golebiewski Gorecki Gorzenski Grubicki Grzazawski Guminski Gutowski Hess Huderewicz Jankowski Jasienicki Jastrzebski Jedrzejewski Joniak Kalinowski Kaminski Kapuscinski Karczewski Kazimierowski Kesicki Komorzynski Krauza Krupinski Krzyczkowski Kwiatkowski Laskowski Laszkiewicz Lawendowski Lazarowski Lesniewski Lipski Lisowski Lorenc Lukomski Makowski Malachowski Marcinkowski Matysiak Mazurowski Mechowski Meller Michalski Mierzejewski Mietkiewicz Moszynski Motylewski Murawski Nowakowski Obczynski Okonski Osiecki Ostrowski Palenski Parulski Paszkowski Pawlak Pesta Petrul Piatkowski Pilarski Piotrowski Pulkowski Pysiorski Radziminski Rakowski Rewerski Rozanski Rulnicki Rybkiewicz Rykaczewski Rzadkiewicz Rzeszotarski Sielski Skirynski Skoczynski Skw.inski Slabkowski Slawikowski Smulczynski Smulski Smykowski Sobecki Sokolowski Stawski Sugalski Sulinski Sulkowski Suminski Swierczynski Sylwerski Szablewski Szulc Szwed Szymborski Tabarkiewicz Tomaszewski Topolewski Truszkowski Tucholski Tyburski Tylmanowski Wadkowski Wencel Wener Wesolowski Wienczewski Wilkanowski Wisniewski Wlodarski Wojewodzki Zablotny Zaborowski Zakrzewski Zaleski Zasowski Zastawny Zielinski Ziolkowski Zolnowski

Gojsy, Kiejdany - Lithuania (1779-1796) (see town Remigola)

Golancz - Polish Commonwealth (records from 1750-1800 )

Antecki Banach Bejemka Belog Biegniewicz Blazejewski Bleech Bojarski Brach Brant Bretsznajder Brychczynski Budzinski Cane Cedro Cegelski Chelminski Chudzynski Cienski Cybert Cynaleski Cyze Czychowski Dellert Dereczyk Duban Duszynski Dutkowski Dziedzinowicz Echner Echsztedt Geler Gierka Harnat Hefft Higien Hinc Hincza Hoffmann Iwanowski Jakobi Jesionowski Job Kac Kamp Kasprowicz Kautz Kiemnitz Kielbaszewicz Kieliszak Klapa Klawiter Kolanczyk Komicz Konatkiewicz Koperski Kucharski Kufel Lens Lider Linkowski Majerczyk Mantej Markwart Meller Milast Mulzoff Nitka Nowicz Paprocki Paszkie Paszczak Pieczynski Pilat Potulny Prus Pyszka Rewinski Reyda Riechenhammer Rogozynski Rychter Ryk Rynkiewicz Rypczynski Rzekaczewski Schon Smolczynski Smorowski Sreyder Stanek Szlachetka Szmaniecki Szmer Szolc Szteynberk Terpolowski Thess Tylman Wachowiak Wegrzynowicz Werdyn Werolin Wilczynski Witoslawski Wojan Wolkowicz Wozniak Zaborowski Zmuda Zuter Zych

Golancz - Prussia

Andrzejewski Arcichowski Babs Balcerek Baron Bawolski Bielas Bialkowski Bielaski Blazejewski Bloch Boguslawski Bonikowski Boniowski Bozer Bratkowski Brebach Brykczynski Brylonka Brzuskiewicz Buczkowski Bujarski Canner Charzewski Charzyszewski Chechlinski Chlebowski Chudzinski Ciesielski Cukrowski Cwikla Czaja Czamanski Czechowski Czechorski Deller Derewinski Derus Dombek Dompka Dreger Drozdzinski Durzynski Dziak Dziubek Ewertowski Forynt Frabarkiewicz Fromoltt Glinski Gniot Godycki Golinski Grawowski Grempczynski Grochowski Grunholtz Grzegorzewski Halasiak Hankiewicz Hegen Heydysz Hintz Hoppe Horn Ikier Janiszewski Jaroczewski Kaczmarek Kalacinski Kasprowicz Kaszynski Kesicki Kicyn Klatt Kluszczynski Koletka Kopydlowski Kostrzewski Krajewski Kroll Kruger Kuchcinski Kuster Kuttlo Kwiram Laskowski Leyman Lintz Lisiecki Lubecki Luck Lukow Majorek Mantay Marchewka Matuszewski Muszynski Nagel Napieralski Niegmann Nitz Nowaczynski Olbinski Olinski Pakolski Paprocki Pawlicki Podolak Polski Pranka Prebach Prech Prominski Przybyla Pudelski Raczkowski Radacz Radke Rayski Rozanski Roznowski Rybczynski Sawinski Siebiorski Senger Siewierski Skoczylas Skretny Slachetka Smaginski Smielowski Smorowski Sorbala Sosnowski Spies Stann Stefaniak Stranz Stypczynski Suchowski Szarzynski alias Szary Szczepaniak Szinski Sztybel Szukalski Szwanka Szyperski Tefalski Tefelski Thurs Turczynski Wedemann Weychert Weydemann Weyenka Winkler Wins Wodzinski Wolkowicz Woyitt Wroblewski Wyszynski Zmuda Zmudzinski Zoch Zodra

Golany, Przasnysz - Russia (see town: Zielona) -- Town Info
(location: N 52°59′ E 20°50′)Glodowo, Konin - Russia (see town Kawnic)

Golaszyn - Prussia (see town: Oborniki)

Goldmark, Bydgoszcz - Prussia - (see town: Dobrcz)

Golebiew - Russia (see town: Kutno) -- Town Info
(location: N 52°15′29″ E 19°20′46″)

Golebiewo - Pomerania (see town: Trabki)

Golejewo - Prussia (1874-1900) (see town: Leg)

Golembie, Lomza - Russia (see towns Andrzejewo)

Golenska - Russia (Roman Catholic) (see town: Lowicz)

Goleszyn, Lublin - Russia (see town: Grabowiec)

Golice, Lodz - Russia (see town: Tur) - Town Info
(location: N 51°55′23″ E 19°0′22″)

Golina, Konin - Russia

Adamski Antkowiak Bajdak Bajdek Banaszak Bialecki Bodyanski Borecki Brud Bryk BrzezinskiChamering Ciesielski Dempczynski Derengowski Dogoda Domanski Dziobczynski Ferenc Filipski Frontczak Frydrych Gawronski Glebocki Gojski Graczyk Grajek Groblny Grzelak Gurniak Gurniewicz Idzikowski Jagodzinski Jaskowiak Jazczak Kalezny Kalinski Karnafel Karolewski Karpinski Kasprzak Kazmierczak Klepacz Kociszewski Kolberch Konieczka Kopczynski Kopec Koproski Korblewski Krajewski Krotki Kryszak Krzewinski Kucharski Kujawa Kwasny Lagocki Leszczynski Lewanski Maciejewski Majdecki Malanowski Markowski Matyszewski Mazgajczyk Meler Michalski Muszynski Narozny Okonowski Opielski Osowicz Ossowski Ostrowski Palinski Papierski Pardon Perlinski Piasecki Pietrzykowski Pomogierski Przybylski Przygocki Rajeski Rewers Roszak Ruminski Siupa Sobczynski Sobieraj Srut Stasinski Switon Szczepaniak Szulc Szulczynski Szultz Szygenda Szymaniak Wachocki Walczynski Wedzicki Winkler Wisniak Witasik Wlodziarek Wojciechowski Wojt Wozniak Zaorski Zarniak Zielinski Zydorski

Gologory - Galicia (1760-1780)

Blinder Bogdanski Bohonowicz Chomaburyk Chylinski Drobyk Dwornik Figurak Gnapik Golebiowski Gruszkowski Iwanski Kozielnik Kwasnica Lizak Medynski Mydza Nowosiadly Obrepalski Pilik Podkowka Rzasa Sitarski Smolenski Sobczynski Stanislawik Strzembosz Szczudlo Szozda Tybura Winogradzki Witek Zarzycki Zborowski

Golombek, Kalisz - Prussia (see town: Opatow)

Golska Huta - Russia (civil records 1870-1930) (see town: Lubien Kujawski)

Golskie Holendry - Russia (civil records 1870-1930) (see town: Lubien Kujawski)

Golub Dobrzyn, Prussia (civil records 1874-1900)

Abrahamowicz Abramowicz Adamski Adler Anaczkowski Anielski Araszewski Arndt Arschinski Auerbach Ausbach Austen Baer Banach Banat Bartoszewski Bartz Baruch Bernis Batog Bialkowski Bielawski Bialoglowski Bieganowski Bielinski Biezunski Biskupski Blaszkiewicz Blotnicki Blum Blumenthal Bozejewicz Branitzki Britzmann Broch Bronczek Bronzek Brzozowski Brzyski Brzyzinski Buczkowski Budzynski Bulka Buntkowski Cellmer Chelmioniewicz Chilewski China Chrapkiewicz Chruscinski Cieslinski Ciewinski Ciezniewski Ciwinski Cohn Cyrankowski Czarnecki Czwiklinski Danziger Deffke Dejewski Derkowski Deter Dikall Dikan Dogga Dombrowski Dorkwill Duszynski Dynowski Elias Eliminowski Elminowski Erdmann Falkenberg Faltinowski Faustmann Feibusch Felsch Filarski Fischer Fitzner Flanter Foerstner Fordonski Gadomski Gall Galonski Gantkowski Gasiorowski Geier Gentkowski Gerstner Glaser Glatkowski Golebiewski Golus Golusienski Gonschor Gonsiorowski Goralski Goritzka Gorszka Graeber Gregrowicz Grigat Groner Grzonowski Gustowski Guttmann Guzowski Harfon Hartwig Hasse Heinrich Hellewig Herter Heymann Hirsch Hochmann Hugo Isaesohn Israel Jablonski Jacobsohn Jaguszewski Jakubowski Janicki Janke Jarecki Jarzembowski Jasieniecki Jasinski Jaworski Jerzewski Jeziorski Jurkiewicz Kalinowski Kallmann Kampinski Kapp Karaszewski Karczewski Karpinski Katscher Kiewe KilanowskiKlebs Klemp Klugowski Knobloch Kochanski Kociemski Kolacinski Komparski Kopczynski Kopitzki Kordecki Koscinski Kozlowski Kraemer Kranz Krawecki Kristall kroll Krueger Kryszinski Kubiak Kujawski Kulschinski Kummert Kurzinski Kuzminski Laaser Lange Laser Laskowski Leski Lewin Likan Luck Lugowski Lux Lysakowski Mackowski Maczkiewicz Malanowski Malczewski Malz Manerowski Marcus Markiewicz Maciejewski Marschall Maszkiewicz Meinickie Mentecki Messer Michalski Mrongowins Mrosek Mrozowski Mueller Munter Muratowski Murawski Naftaniel Neumann Nosdrzykowski Noskiewicz Ochocki Oginski Ogrzey Olewnykowski Olinski Olszewski Opalewski Oppel Ossowski Paczkowski Paluszewski Pawlowski Perl Pettan Philipowski Piechocki Pietrzykowski Pilarski Piontkowski Pischel Porembski Prager Pruszinski Przygocki Pulverniess Rabant Radomski Rakocy Raniecki Ranowa Reczkiewicz Regler Reiter Reitz Rogentowicz Rogoszynski Rojnicki Rothhardt Rotzoll Rozanski Ruczkowski Rude Rulewicz Rumocki Rumpf Rutkowski Quednau Sadokierski Sakiewicz Salomon Samorowski Schilling Schroeder Schroetter Schubz Sczucki Sieczkowski Silberberg Silberstein Simon Skowronski Skrzyniecki Skurzewski Slowinski Smigrocki Smudczyk Sobocinski Sommermeyer Spankowski Stachowski Standera Stawski Strasburger Strzelewicz Suchlinski Suchorski Sultan Sumowski Sylwester Szablewski Szalawinski Szalkowski Szalucki Szarpatowski Szczutkowski Szczypiorski Szpankowski Szumski Szynkiewicz Tadrowski Templin Thieme Thoms Topczynski Traczykowski Treichel Trzaskowski Tuchler Tucholski Tulodziecki Tylicki Tylkiewicz Tylmanowski UzdzinskiVogelleit Wadeczka Walter Warminski Wawrzonkiewicz Weber Wedekind Weisbart Wendrich Wendzich Wichrowski Wieczynski Wienczkowski Wilczewski Wilczopolski Winiewski Winniewski Wisniewski Witkowski Wodzanowski Wojnowski Wolf Wollenberg Wollmann Woynowski Wszelaki Wylczopolski Zablocki Zaborowski Zacharkiewicz Zakrzewski Zaporowski Zebrowski Zdzieblowski Zellmer Zieblowski Zielinski Ziwicki Zlonczewski Zlotowski Zmudzinski Zucker Zudzynski Zylinski

Gongolin - Russia (Evangelical Lutheran records 1856-1874) (see town: Lowicz)

Goniadz, Grodzkie - Polish Commonwealth (Grodzkie Records 1678-79)

Achmetoicz Asani : Ambramowicz Eliasz : Baginski Walenty : Bardzikowski : Baykowski Joachim & Marianna : Bialosuknia Elzbieta : Biedrzycki Jan : Bielicki : Biernatowska: Borawski Kazimierz : Branicki : Bukowski Zofia : Burzynski Wawrzyniec : Chojnowski Jan : Ciborowski : Cimochowicz Stanislaw : Ciolek Marcin : Ciszewski Albert, Bartlomiej, Pawel : Czajkowski Albert, Aleksander : Dobkiewski Adam : Danowski Andrzej : Dulski Krzysztof , Magdalena , Malgorzata : Dziekonski Jan, Michal, Regina, Wawrzyniec : Falkowski Albert, Anna : Kasper, Maciej : Florianczyk Stanislaw : Gadomski Daniel : Gasiorowska Urszula : Glinka : Golecki Pawel : Golubiewski : Goslicki Sebastian : Gorzynski : Grobicki Albert : Groszewska Teresa : Grzybowski Piotr : Guzowski Walenty : Hermanoski Albert, Tomasz : Hryniewicki Pawel, Teodor : Ilkiewicz Elzbieta : Jablonski Walenty : Jalbrykowski Adam : Jamiolkowski Andrzej, Stanislaw : Janczewski : Janikowski Jan, Zofia : Jasinski Leon : Jaworowski : Jelbrzyk Fabian : Jezewski Maciej, Stanislaw : Karnowski Jakub, Szymon : Kleczewski Albert, Ewa, Pawel : Kleszczewski Jakub : Klewianka : Kobuz Jan : Kobylinski Piotr : Kolodziejski Stanislaw : Komorowska Tekla : Konopka Grzegorz : Korycki Andrzej , Tomasz : Kosinski Walenty : Kramkowski Jadwiga , Pawel : Kranikowski Fabian : Kropiwnicki : Krynicki Pawel : Krzewski Adam : Kuczewski : Kuczynski Adam, Albert, Pawel : Kukowski Baltazar : Kulesza Fabian, Jan / Kuligowski Pawel , Piotr, Salomon : Kulikowski Andrzej, Jakub, Jozef, Stanislaw, Tomasz : Kuza Aleksander : Lazewski : Leidze Jac : Lenczewski Grzegorz, Marcin, Michal, Stefan, Szymon Tymoteusz, Zofia : Magnusz Maria : Magnuszewski Pawel : Mankowski Marcin, Wladyslaw : Milewski Jakub, Jerzy , Pawel : Moniuszkiewicz : Moniuszko Melchior , Szymon , Wawrzyniec : Monko Albert, Michal : Morawski Jozef : Moszenski : Mroczek Jakub, Jan, Marcin : Nieciecki Pawel : Niewiadomski Felicjan, Krzysztof, Stanislaw, Zachariasz : Niewiarowski Albert, Stanislaw : Nowak Jakub : Omelski Lukasz : Ossowski Andrzej : Osuchowski Albert : Paszkiewicz : Peczalska Katarzyna : Peski Stefan : Pienczykowski Marcin, Stanislaw : Piotrowski Adam, Andrzej : Pisanka Dorota, Helena, Jan, Michal , Stanislaw : Pogorzelski Albert, Maciej : Pomian Jan, Mateusz, Stanislaw : Pomorski Jac : Porowski Jan : Przyborowski Konstancja, Mateusz : Puchalski Albert, Franciszek, Kasper : Puchlowski Jan : Raciborski Andrzej : Rawa Bartlomiej : Reszka Aleksander, Jozef : Rodkiewicz Jan : Rozniatowski Stefan, Wincenty : Rudkowski Bartlomiej, Jerzy : Rutkowski Piotr : Rydzewski Jakub, Stanislaw : Rykaczewski Piotr : Sczawinski : Sieklucki Marcin : Sieradzki : Sikorski Kazimierz : Smogrowska : Stachurski Lukasz : Sulewski Albert : Stypukowski Marcin : Swiderski Bartlomiej, Jan : Swierzbienski Albert, Walenty : Szymanowski : Tarczynski Kazimierz : Targonski : Toczylowski Albert, Hieronim, Jakub, Jan, Maciej : Trzaskowska : Trzcienski : Waskiewicz Andrzej, Krzysztof : Weglinski Daniel : Wilamowski Anastazy, Dominik, Krzysztof, Stanislaw, Szymon, Zofia : Wiszowaty Agnieszka, Piotr, Stanislaw : Wolinska Zofia : Woydowski Jan, Kazimierz : Wroczenski Krzysztof, Marcin, Stefan : Wydzierowski Piotr : Wyrzykowski Teodor : Zaleski Jan : Zebrowski Jakub, Pawel, Piotr : Zendzianowski Bartlomiej, Piotr, Stefan : Zendzianski Jan : Zrobek Jakub

Goniadz - Polish Commonwealth (1677) -- Photo -Town Info - Website
(location N 53°29′21″ E 22°44′16″ / elevation 138 m)

Babinska Bandinelli Bardzikowski Baykowski Bialosuknia Biedrzycki Borawski Burzynski Buynowski Bzowski Choynowski Ciecierski Ciolek Czaykowski Danowski Dobkowski Duchnowski Dulski Dziekanowski Dziekonski Falkowski Frankowski Gadomski Gasowski Gawedzki Golecki Gorzynski Goslicki Grabowski Grzybowski Hermanowski Honcewicz Hryniewiecki Jablonski Jamiolkowski Janikowski Janowski Jasinski Jaworowski Jergiewicz Jezewski Kanicki Karwowski Kobylenski Kolakowski Korycki Kosinski Kostro Kramkowski Kropiwnicki Kruszynski Krynicki Kuczewski Kuczynski Kulasza Kuligowski Kulikowski Lazewski Lenczewski Magnuszewski Mankowski Maslo Milewski Mlodnicki Moczarski Moniuszko Monko Mroczek Nieciecki Niedzwiedzki Niemiarowski Niemira Omelski Opacki Orszetty Ossowski Osuchowski Peczalski Pieglowski Pienczykowski Pisanka Plonski Pomian Pomorski Poniatowski Przylaski Puchalski Reszka Rotkiewicz Rozniatowski Rudkowski Rutkowski Rybaczewski Rydzewski Rykaczewski Sadowski Sieklucki Sikorski Smogorowski Smolenski Smolski Sobieski Spondowski Stypulkowski Swiderski Swierzbinski Szorc Szydelko Szymanowski Targonski Truskolesny Trzcienski Waszkiewicz Wiktor Wilamowski Wiszowaty Wnorowski Wolski Woydowski Wroczenski Wyszkowski Zadarnowski Zakrzewski Zaykowski Zendzian Zorowski

Goniadz , Bialystok - Russia (1808-1870)
(includes towns: Bialosuknie, Chojnowo, Ciesze, Downary, Dutki, Dzieszki, Guzy, Jaski, Klewianka, Kosiorki, Kramkowka, Krzecze, Krzeczkowo, Lodzie, Magnusy, Monki, Oldaki, Owieczki, Piwowary, Potoczyzna, Romejki, Rutkowskie, Rybaki, Smugi, Smugorowka, Sobieski, Swierzbienie, Szacily, Wygoda, Zblutowo, Zyburty)

Abramowicz Adasiewicz Bajkowski Bartolewski Bednarowicz Bielski Bochenko Bohdan Bonkowski Borkowski Boryszewski Brzostowski Bucko Bujnarowski Butwilowski Cerech Chmielewski Chodkiewicz Chojecki Chojnowski Chwalko Ciborowski Ciechanowski Cieciorko Cimoch Cudnik Cybulski Cywinski Czerechowski Dalecki Danilowski Danowski Dekarz Dobrowolski Dolinski Dudzinowski Dziegielewski Dziekonski Dzierzanowski Dziesiuta Fajkowski Falkowski Farycki Fedorowicz Filipkowski Gadomski Gajdkowski Gasiorowski Gil Gilewski Glinski Glowacki Gluszynski Godlewski Golebiewski Grabowski Gradzki Grochowski Gromko Grondzki Grzegorzewski Grzymkowski Gutowski Halicki Haluzynski Hankiewicz Hasiewicz Hryniewicki Hryszko Jablonski Janicki Jankowski Januszewski Jarmowlowicz Jasinski Jaskowski Jeleniewicz Jung Kaczynski Karwowski Kierklewski Klepacki Klimaszewski Kobylinski Kolenda Koniecko Korolczuk Korecki Korzynski Kossakowski Kostecki Kowalewski Kramkowski Krasinski Kropiwnicki Krzeczkowski Kuberski Kuc Kucharski Kuczewski Kuczynski Kudranicki Kulikowski Kulpa Labanowski Laniewski Lenczewski Lesnicki Leszczynski Lipinski Litwinko Majewski Man Magnuszewski Malanowski Malaszewski Markowski Mazurski Mikulewicz Mikulski Miszta Modzelewski Moniuszko Mroczek Murawski Nacul Naculewicz Niebrzydowski Niemotko Nowinski Ochetnicki Okrasinski Okulski Olechnowicz Olszewski Olszynski Osman Ostrowski Osuchowski Ostapko Oszczapinski Oszmian Pac Pawelski Peda Pejkowski Pelszynski Pilecki Pisanko Podgajny Pogorzelski Polkowski Polonowicz Pomian Poplawski Popowski Potocki Prokop Przekop Puchalski Puksztel Radomski Rafalowski Rocko Roczynski Romanowski Rosinski Roslanski Roszkowski Rutkowski Sadkowski Sadorski Sadurski Siewierski Skorochodzki Skwarka Skutnicki Slominski Slowikowski Sobocinski Sobotko Sokolowski Sosnowski Stankiewicz Stanul Sutowski Swierzbinski Szadurski Szafranko Szczesny Szklanka Szumilowski Talataj Teken Tekin Trochimowicz Trofimowicz Truskowski Trybulowicz Trykozka Tworkowski Walejewski Wasilewski Wengrowski Wierzbicki Wilamowski Wilczewski Wilk Wiszowaty Tatalajew Wlodkowski Wojtkielewicz Worynko Woznicki Wroczynski Wykowski Wysocki Zajkowski Zambrycki Zamirowski Zarzecki Zdrojkowski Zembrzycki Zukowski

Gontowa, Brody - Galicia (see town: Zalozce)

Gora, Inowroclaw - Prussia

Bentkowski Budny Byszewski Czekalski Dybala Fabiszak Grabowski Graczyk Grzelak Jaworski Juzwiak Kanarek Kaczmarek Kakol Karulewicz Kazmirczak Krzywicki Pokorski Sitarski Sposobny Spychala Stachowski Stepienski Swiatek Szarley Szczepaniak Wojciechowski Wyborski Zielenski

Gore, Posen - Prussia (1880-1890) (see town: Kobyla Gora)

Gora, Podlasie - Russia (see town: Knyszyn) -- Town Info
(location: N 53°13′50″ E 22°51′30″)

Gora, Znin - Prussia

Brzykca Burzych Caban Konczal Kozlowski Kraszewski Mytra Ominski Trawka Werkowski Wisniewski

Gorka - Prussia (see town: Oborniki)

Gorka, Gniezno - Prussia (see town: Pobiedziska)

Gorka, Lodz, Russia (1790-1880) (see town: Gidle)

Gorlickie - Galicia (see town: Uscie Ruskie)

Gorski, Kielce - Russia (1790-1817) (see town: Solec)

Gorszczyzna, Podlasie - Russia (see town: Korycin) - Town Info

Gory, Kielce , Russia
(includes towns: Karolew, Kolkow, Polichno, Sadek, Wechadlow, Zagajow)

Aslanowicz Bandurski Bargiel Bielik Blaszczyk Boguslawski Calka Cepak Chabenski Cieszkowski Cipirski Ciszek Debski Dela Drobik Durkiewicz Dzierzak Gajos Gawlowski Gilski Gladyz Gniazdo Golik Grzeszczyk Guras Gurczynski Guzikowski Faryna Figurski Flisowski Fornicki Habinski Hanas Jagiella Jaraczewski Kasprzyk Kass Kedzierski Kisielewski Kocian Kordul Kos Koszulinski Kot Krusinski Kuc Kulczycki Kuta Kwiecien Lach Liber Macienta Malecha Matura Mazur Mierzwinski Mlynczak Modelski Nawrot Niewoda Pasternak Pawlik Peterwas Pieterwas Pietrzykowski Pitula Piwowarski Podgorski Posmykiewicz Puchala Puchalski Rajfura Roguz Rosik Rychel Rynski Rzymski Schab Siemieniec Skotnicki Sosinski Sowa Stanek Stawiarski Straczek Stronczek Struzik Suchodolski Swietlik Szalabski Szlezinger Szpiega Tazbir Tobola Towarek Tracz Wites Wlodarski Wojtowicz Wywial Ziemba Ziemblinski Ziolkowski Zombek

Gorzanka, Galicia -- Town Info
(location: N 49°19′39″ E 22°22′39″ / elevation: 477 m)

Gorzanka - Galicia
(location: N. 49º 19' 39'', E. 22º 22' 39'' / elevation: 477 m)

Staruch

Gorzany, Inowroclaw - Prussia (see town: Koscielec)

Gorzewo, Wagrowiec - Prussia (see town: Miescisko) -- Town Info
(location: N 52°44′ E 17°23′)

Gorzkow, Lublin - Russia

Aifensztayn Arbuster Aszenmacher Aszpisz Barycki Batog Bay Bis Bledkowski Bochniak Bociag Bolesta Borzecki Brych Bury Chachaj Chackaj Chalinowski Chmiel Chocul Chodor Chruscik Cichosz Cwiklinski Czaplinski Czubek Czwornog Dabski Darowski Derewicki Dubaj Dudek Dzwonek Fidecki Florek Florkowski Fryzynski Ganeron Gasiorowski Gdak Gdakczak Gontarz Grobelny Grudzinski Guz Himelman Iwaniak Izycki Jaremek Kameniecki Kiszel Kolibab Kordula Kowalik Kozak Kretowicz Krylowicz Latuszynski Marczyk Mazur Mielnicki Nakonczak Nizio Nowacki Nuchymowicz Ogrodnik Olech Osida Policha Przytula Pyter Radomirski Rondos Rozwalko Salkowski Samborski Scibak Sidor Sierpien Sik Skoczylas Slinkiert Slysz Smaluga Smialy Smolej Sobanski Sobieszczanski Stadnik Stalinger Strugowski Struzynski Studniarski Suchodolski Swistoski Syrokosz Syszka Szaj Szalaj Szatan Szatkowski Szczepanik Szczudel Szelewicki Szeniawski Szkuc Szmulewski Szostak Szymaniak Tabaka Tokarski Tracz Truminski Wilgosz Wlazlo Wloch Wrona Zurek

Gorzno, Torun - Prussia -- Town Info - Website
(location: N 53°12′ E 19°39′ / elevation: 87 m)

Bartnicny Brzosny Czuchowski Gajtkowski Gortatowski Reszkowski Tyssar Ulatowski

Gorzuchowo, Gniezno - Prussia (see town: Klecko)

Goslawice, Konin - Russia
(includes towns: Gaj Patnowski, Holendry Biniszewskie, Lezyn, Maliniec, Patnow, Wola Laszczowa)

Albanowski Antczak Antkowiak Aperacz Balcerczak Binkowski Borowicki Borowicz Bukowski Chruscinski Chybinski Czapski Danilowski Dankiewicz Debczynski Deboski Dobowski Drojecki Dybalski Fabiszak Fikus Frydrychowicz Gacki Gasztkoski Gielniak Glowacki Glowinski Golimowski Gontkowski Grabliniak Grudzinski Grytzmacher Halas Hanke Helminski Janiak Jaworski Jedlinski Jozwiak Kakuszka Kaminski Kaszuba Klocer Komendzinski Korygowski Kanchrowicz Kazimierski Kilinski Klimczak Kluczynski Kolczynski Kolbe Koper Kryger Krzyzaniak Kubiak Kusiak Kuznowicz Kwasnik Letoski Lodozynski Lutomski Mazaczyk Michalak Muszynski Nijachowicz Nydrych Oleiniczak Operacz Pajewski Paprocki Paradzinski Parusiewicz Pawlaczyk Pawlak Peter Piasecki Pijarecki Rzichoski Romalak Romkoski Skorzeski Skuraczeski Smolarek Socha Sowicki Staszczuk Stodolski Strychenczyk Sucharski Szczepaniak Szkudlarek Szturmkie Szylka Tomczak Urbaniak Walasinski Walesa Walszewski Wardenski Wasilewski Waszak Wawrzyniak Weda Wieclawek Witkowski Witulski Wojciechowski Zarebski Zielinski

Gostkowo, Lomza - Russia (see town Czyzew)

Gostkowo, Tylice, Torun - Prussia

Achtabowski Adamski Alfosienski Amkewicz Ankiewicz Bartaszenski Bartoszynski Belinski Belski Beltrowski Besiekierski Biegnowski Biltrowski Blaszkiewicz Bogalewski Bojanowski Bolinowski Bolt Bronatowski Brunatowski Brzycki Bulinski Burdewicz Byczkowski Chelkowski Chojnacki Chrysztowski Chylinski Cichoracki Ciemnicki Cierpicki Ciesielski Cyrankowski Czechowicz Czerlinski Czerski Czolgowski Czyznikowski Dadalski Danielewski Dankowski Dedkowski Degasiewicz Degudey Depczynski Derebecki Domachowski Domagalski Dondalski Dorkowski Drakein Drazynski Dromowicz Drzewicki Dudlewski Dukowski Dumanski Duszienski Dziarniecki Dzwonkowski Elke Fabijański Fajfrowski Filarski Folgierowski Frey Gajdakowski Gajdkowski Gardzielewski Gierszynski Glaubert Glowacki Golus Gorecki Gostkowski Gozdzikowski Gozniakowski Graduszewski Grajkowski Grzeskiewicz Grzonkowski Grzymkowski Gutfeld Guzicki Guzikowski Guzowski Hase Haska Hejnowski Hercoch Hodkiewicz Huebsch Hybsz Ikrowski Illerthtt Iwanski Izdebski Jadamkiewicz Jagielski Jakubowski Jarantowicz Jarochowski Jaworski Jesionowski Jordan Judycki Kalinowski Kalwasinski Karlinski Kilanowski Kilkiewicz Kisielewski Klaczynski Klatt Kocinski Kokoszynski Kolebczynski Komorowski Koniczkowski Konopacki Kordynowski Kosobucki Koscielski Kostrzewski Kotkiewicz Kownacki Kozubuski Krusinski Kulaszewski Kurdynowski Kwiatkowski Lampert Laskowski Laszewski Lawinski Leborski Lebowski Leszczynski Liczmanski Lierznikowski Lodzinski Lubanski Machtylski Magszak Maliszewski Marszalkowski Melerski Melnicki Mierzejewski Miszalowski Mlicki Mokwa Napieralski Nieniewski Nitzler Nolikowski Oborski Ochman Ohl Okazalski Olczewski Olfusinski Olkowski Opiekunski Orgacki Orlowski Orzechowski Osiecki Osinski Papierowski Pelkowski Piekanski Piskorski Pokorny Pokorski Pokorzynski Polanowski Popiolkowski Prusiecki Prylewski Radusiewski Radzki Rakowsk Rambulinski i Rampalski Redmer Redmerski Refajski Reikowski Rejwer Reszkowski Ruminski Rutkowski Rydzynski Rynski Schroeder Sidurski Siechocki Sikorski Skopinski Slubski Stawski Stocki Stolkowski Stypulkowski Styrbicki Subowski Suchecki Suminski Switajski Szafranski Szarszewski Szczepiorkowski Szczerowski Szeborski Szewczykowski Szodowski Szupryczynski Szybrych Taglewicz Talpa Templin Torkowski Trawnik Trederowski Trejderowski Turalski Tynecki Tyniecki Ulganowski Uminski Ussorowski Wasilewski Werner Weroniecki Wessolowski Wieckowski Wieczorkowski Wielengowski Wierzbicki Winiarski Witkowski Wlodca Wolowski Wolter Wybicki Zaborowski Zacharski Zagacki Zaklikowski Zarembski Zboinski Zdrojewski Zebrowski Zegarski Zielaskowski Zielazny Ziemski Zittlau Zoladkowski

Gostyczyna, Ostrow county - Prussia (1820-1840)

Agielczyk Alexandrzak Banasiewicz Baranowski Bartczak Bednarczyk Biskupiak Blaszczak Bodylak Bukowski Danielczyk Dera Dobroszczyk Domaradzki Dominikowski Drzewiecki Dutkiewicz Faytecki Florczyn Gebel Gierz Glowaczak Glowienkowski Gorski Gozdziarczyk Gronkowski Grudzielski Grzelaczyk Grzelak Herbik Hlaszczak Hulczowski Idziak Jadamiak Janasiak Janiszewski Jarantowski Jedrzejak Jezierski Kadamajewski Karasieski Karasiewski Karbowiak Karolak Klimecki Klusaczyk Knychalak Kodamek Kornacki Kowalski Kozloski Krajewski Kucharczyk Kupajczyk Kurzajewski Kwiatkowski Laskowski Lulka Maciejczyk Malolepszy Marchewka Michalak Miklos Mikolajczyk Misiak Modrzynski Mrozinski Musiszok Nefaiak Niedzielak Niwicki Nowaczyk Ochocki Ogrodowczyk Olejnik Opicki Orloski Owczarek Perczak Piaskoski Pietrzykowski Pietrzynski Pilarski Plociennik Puchalak Radomski Rutecki Rybczynski Rzeszptarski Scisly Sibinski Skowronski Skraburski Skrzekolowski Sobanek Sobaniuk Sobczyk Soltysiak Spychalak Stangrecki Stasiak Stawicki Stephan Stobnia Strozak Suchocki Suliga Sulinski Szczociak Szczygielski Szkaniak Teodorczyk Tlokoski Tomczak Trabczak Trybulski Tupalak Ulbrych Walczak Warzecha Warzeszak Wlodarczyk Woyciechowski Woytaszczyk Woytaszek Woytuszek Wozniak Wypych Zabinski Zaradny Zaremboszczak Zawadzki Zielak

Gostyn - Prussia (1864-1874)

Adamczak Androwiak Andrzejewski Antkowiak Artt Bajerski Bartkowiak Beczkowiak Benkiel Bentkowski Biderman Blaszczyk Bobkiewicz Bobrowski Bogacki Bolewicki Borowiak Borowicz Buszewicz Ciuska Cwiklinski Czabajski Czachowski Czaplicki Dabinski Danielczak Dlugi Dobieglewski Dolata Domachowski Domicz Dominik Dratwinski Drygas Duszynski Dworczak Dyzert Dzieciuchowicz Dziubalka Fiszer Fojtowicz Formaniak Formanowicz Frackowiak Galecki Ganowicz Gaszak Gaworski Ginter Gliszczynski Gogolewski Gomerski Gorski Goryniak Goscinski Grzegorczyk Grzeskowiak Guc Gulinski Gunther Handke Hansel Hejnowicz Hensel Heinsch Hniliczka Hojnacki Hrabczak Hubinski Ignaszak Jakubczak Jakubiak Jankowiak Jarecki Jedraszczak Jurgafka Jurgawczynski Jurgawka Juzkowiak Juzszyk Kabacinski Kaczmarkiewicz Kaniewski Karas Karbowy Karolewicz Kasprowiak Kasprzycki Katarzynski Kawski Kazmierczak Kedziora Kiszwalter Klemenczak Klosowski Klups Kobusinski Kolan Kolinski Konczak Konieczny Kordzik Kosmalski Kozlowski Krajewski Krawczyk Krygier Krys Krzyzanski Kubera Kuberkiewicz Kuczmerowicz Kuklewski Kulczak Kurek Kurowski Kwintkiewicz Lagoda Lagodzinski Langner Lapawa Lapawczyk Latosinski Lesniarek Lesnier Leszczynski Lipczynski Lulkiewicz Mackowiak Madry Madrzyk Majchrzak Malinowski Markowski Matuszewski Matyaszczyk Mazurek Miaskowiak Michalak Michalowicz Michalowski Mielcarski Milewski Mizerkiewicz Mizgalski Mocz Moczyk Modzelewski Molczynski Moritz Mroczyk Mroz Mulczynski Muller Naskret Neyman Niedzwiedzinski Niejakowski Niestrawski Nowacki Nowaczyk Nowak Olejniczak Oleszczak Orlowski Osieglowski Pakosz Pawlicki Pawlowski Pekacki Perek Pieczynski Piekarski Piotrowiak Polski Porankiewicz Pospieszynski Prochowski Przybylak Przygoda Ptak Ptaszynski Radecki Ratajczak Rolinski Rychter Samolewski Sawarzynski Sekula Sieg Sierota Skrzypczak Skrzypinski Smektala Smiejkowski Sobczyk Sobieralski Sobocki Sowinski Sprenger Spychala Stachowiak Stankiewicz Stefaniak Strozyk Sulkowski Surra Swobodzinski Szarzynski Szczeblowski Szczeszynski Szczyglicki Szejbel Szlaps Szmakowski Szraube Szulc Szulczyk Szumski Szwajkiewicz Szwarczynski Tadeuszewski Talaszak Tanski Tomczak Trzeciak Twardowski Ulejski Urbanski Walkiewicz Walkowiak Wallicht Wciorka Wechman Weinert Werbel Wichlinski Wielgosz Wilamowski Winkler Winnowicz Winowicz Wisniewicz Wojciechowski Wozniak Wrzaskala Wudzinski Wujek Wyrwantowicz Wysogorski Wytykowski Zajkiewicz Zalik Zarnowski Zbieralski Zellmanowicz Zielichowski Zimny Zygmoniak Zynkiel Zywiolkiewicz

Gostynin - Russia -- Town Info- Website
(location: N 52°25′ E 19°28′ / elevation: 79 m)

Albrecht Andrzejewski Aniszewski Ans Antczak Antrof Assakowski Augustowski Badowski Bakiewicz Banaszkiewicz Baranowski Bechcinski Beksinski Bialczyk Bialkowski Biedyk Bieger Bielinski Binder Blaszczyk Bojarski Borkenhagen Borowski Bronikowski Bronowski Brwinski Brytan Brzozowski Budzynski Bugdalski Byczkowski Carboch Ceglowski Checinski Chlopek Chmielewski Chodynski Chojnacki Chrobos Chrzanowski Chwalinski Chyba Chylicki Cichon Cichonski Cichowicz Ciesielski Cieslicki Ciszewski Cyglowski Cymmer Cyprianski Czainski Dalecki Czajkowski Czapski Czarkowski Czermusiak Czlapinski Danielewski Dankowski Dapkowski Dlugokecki Dobinski Dobrowolski Domanski Dombrowski Domeradzki Domzal Donner Draherin Drews Drinkowski Drozdowski Drynkowski Drzewinski Dudek Dudkiewicz Dulski Durma Dykof Dymczak Dzieciol Dziegielewski Dzierzawski Dzierzbicki Eff Ekszteil Elicki Eling Els Erenkrejtz Erichson Erlich Ertman Fabisiak Fabisiewicz Feliniak Fener Fryda Furmanski Gabinski Gadowski Gagatek Gajewski Galus Gapinski Garbe Gasiarek Gazda Gebicki Gembicki Gerski Gizinski Glinski Glogowski Glowacki Godzian Golabiewski Goliszewski Goralewski Gorecki Gorny Gosciniak Gospodarowicz Gostynski Grabarczyk Grabowski Grabus Gradomski Graf Grodzicki Gronkiewicz Gronowski Grons Groszkiewicz Grzelak Grzelecki Grzeskiewicz Gwozdzielewski Hamburg Henig Hilbrand Hofman Huk Igielski Ignacewski Imbierczyk Issel Iwanicki Jablonski Jagodzinski Jahn Jakubowski Janke Jankowski Januszewski Jaskulski Jaworski Jebierski Jedlinski Jedrzejewski Jesion Josel Jozefowicz Jozwiak Kaczmarek Kamelak Kamienski Kaminski Kapuscinski Karasiewicz Karasinski Karaskiewicz Kasper Kasprzak Kawecki Kazmierski Kerntop Kibinski Kicha Kicienski Kierlin Kierzkowski Kijewski Kilonowski Kirchmejer Kodlubaj Kolczenski Kilanowski Klamorowski Klimczak Klimecki Klimkowski Klinski Klobuchowski Knobloch Kochanowski Kodlubaj Kohler Kolczynski Kolonkiewicz Konarski Konopinski Kopczynski Kornacki Kostkiewicz Kostrzewa Kowalewski Kozlowski Krolikowski Kruczkowski Krynski Krzewicki Kubicki Kubik Kucharski Kulazinski Kunert Kurtc Kurowski Kusiak Kuligowski Kusinski Kwasiborski Kwiatkowski Lachowicz Lademacher Lenkiewicz Lenkowski Lentz Lewandowski Liberadzki Lesniewski Leszczynski Liberacki Lopinski Luczak Ludwiniczak Ludzkowski Luther Lykowski Madalinski Maj Makowski Malarski Malinowski Malinski Maliszewski Manke Marciniak margulski Markwart Matakiewicz Matuszewski Mazurczak Medelski Medwadomski Miaskiewicz Michalski Milhauser Mielcarski Mirzanowski Mizinski Modrzejewski Moraczewski Moszczynski Mrozowicz Musialkowski Nernberg Mylter Myszkowski Nieznanski Norwe Nowakowski Nowogorski Nowowiejski Nyczkowski Ochocinski Ogrodowicz Oliak Olszewski Opczynski Osinski Osmalek Ostrowski Ozimkiewicz Palmer Paluszkiewicz Pasikowski Patroniak Patzer Pawelkowicz Pawikowski Pawlak Peda Peplowski Perkowski Petrowicz Piechocki Pilichowicz Piotrowski Podajewski Podczaski Podel Podkonski Podpalski Poplawski Prokop Pryda Prytzko Przesmycki Przybysiak Przymorski Pulawski Pulczynski Rabecki Raciborski Radzki Rekawiecki Resler Rogacki Rojewski Romanowski Rosiak Rozanski Rudzinski Ruskowski Rutkowski Rybicki Rydich Rysztof Rzepa Sakiewka Sarna Sawa Sczurowski Sejda Serocki Sierzant Sikorski Sitkowski Skalski Skibinski Skowronski Sliwinski Slubinski Smialkowski Smoczynski Sommer Sowinski Spalacz Stanislawski Staniszewski Stankiewicz Stefanski Stegeman Stepowski Stokowski Stroinski Strosinski Strzelecki Suchodolski Surczyniak Swiderski Swierczynski Syska Szalkiewicz Szczepaniak Szczypiorski Szefler Szenig Sziming Szmagdziak Sznyrk Szpleteiser Szreder Sztelter Sztermer Sztrum Szulczewski Szumacher Szymanski Szynkiewicz Szytkowski Tarczynski Teclaf Thiele Tomczak Trojan Trojanowski Trzaskowski Trzcinski Trzebinski Tuzinowski Tychanski Tyrojski Tyskiewicz Uliczny Walecki Wasiak Wasilewski Wasinski Wawrzeniak Wawrzynczak Weclewski Weingort Wejbert Wendland Wichrowski Widecki Wieckowski Wieczorek Wierzbicki Wiewiorka Wilinski Wiltzer Winkler Winnicki Witkowski Witoslawski Wodkowski Woyciechowski Woznicki Wroblewski Wronski Wybranowski Wypych Zager Zareba Zarzycki Zawadzki Zawidzki Zaykowski Zdziarski Zeberkowicz Zglinski Zielinski Zientarski Zimowski Zlotnikiewicz Zlotowski Zolnowski Zorn Zurawski Zuzankiewicz Zychowicz Zylak

Goworskie, Lida - Russia (see town: Lacza)

Gozdowo - Russia -- Town Info
(location: N 52°43′28″ E 19°41′1″ / elevation: 135 m)

Baczewski Bakowski Berlinski Betkowski Bialaszewski Bialkowski Bigorowski Bonkowski Borowski Bugaj Checicki Checinski Chetkowski Chilinski Chylinski Cienszkowski Cieplinski Ciezkowski Czajkowski Depner Derengowski Dobroszelski Dombroszelski Dombrowski Duchewicz Dumanski Dworakowski Fijalkowski Filiant Gizynski Guralewski Gurda Jankowski Jastrzebski Jaworski Kalinowski Kaminski Karczewski Karwosiecki Kendzierski Klenczewski Kolbczynski Koncewicz Korzeniewski Kosiarowski Kosiorowski Kossecki Kowalewski Kozakiewicz Kozlowski Krajenta Krajewski Krasinski Kraszewski Krokowski Krydzinski Krzedzinski Kucinski Kuskowski Kwiatkowski Lawendowski Lewicki Machczynski Malanowski Malinowski Matuszewski Mirecki Monkowski Nawrocki Pierkowski Piotrowski Popielarski Przybojewski Przyborowski Raczkowski Rajewski Reszczynski Rodakiewicz Rojewski Romanowski Rosciszewski Rozenkowski Rudzinski Rycharski Rychlinski Siatecki Skrobiszewski Sliwinski Smardzewski Smolenski Sniezawski Sobecki Sobiesniewski Strzeszniewski Sulkowski Swiatecka Szatkowski Szczypinski Szymanski Tokarski Wisniewski Wronski Wrzesinski Zaremba Zgorzelski Ziemlewski Zmijewski Zochowski Zurakowski Zurawski

Grab - Galicia -- Town Info
(location: N 49°27′ E 21°26′ / elevation: 592 m)

(includes towns: Ozenna, Wyszowatka)

Alexewicz Ardan Baisa Balacz Balasz Balon Barna Blanar Byndas Cetnarowicz Chmil Ciopak Ciura Czackowski Czajkowski Czan Czycz Czyczlyk Damianowicz Dudrowicz Dyczko Dziumbila Frencko Gajdosz Gerstman Gibba Goresz Gracon Greszczak Guzy Habel Halo Hanczowski Haszczyc Honczak Hopko Hoszko Hyczko Hyra Iwanczyk Jacewicz Jakubicz Kaparewicz Kawula Kec Kiec Kilczak Kitczak Kittel Knysz Kobylar Kopyscinski Korba Kosarowicz Kosko Kotyk Koziol Krok Ksenycz Kuczwara Kulinycz Kuncz Lacman Lescyszyn Lezak Ligus Lopol Lygus Markow Maslej Mayba Mycon Nacik Nagowski Onuszczak Opalak Orynycz Pawelczak Piller Prysztak Pyrtko Pyz Reszetarz Romanczak Rozdzielski Rusyn Rychwalski Rymarz Samborski Schneider Semelak Senica Sidorak Siwak Siwantko Skara Skuda Sobolewski Stach Stec Stechnacz Sukowacki Sym Sywak Szefkiewicz Szewkiewicz Tchorz Trochanowski Tymczak Tymry Ubrin Uram Walko Waniga Wanko Watral Wecel Welgosz Widenski Xenycz Zalc Zeleniak Zydiak

Grabicz, Ottynia - Galicia

Blahutka Boczar Domanski Henn Hudyma Idzi Jaskow Jurkiewicz Kohlberger Krycki Kwiecien Malecki Poplawski Stadniczuk Stadnik Stocki Ziolo

Grabina, Kolo - Russia (1810-1874) (see town: Chelmno)

Grabkowo, Kowal - Russia

Algierowicz Apolczyk Bakalarski Baranski Barc Bazela Biesiada Bialkowski Blazejewski Bojakowski Brodowicz Brzezinski Chabasinski Chojnacki Cypel Czlapinski Dombrowski Drapinski Drzewiecki Dulski Figurski Gluszkowski Goralski Gozdzialski Grosman Hauzer Hoppe Hrabasinski Janiszewski Jankowski Jozwiak Kaminski Kasperkiewicz Kinic Kinitz Klitkowski Kobierzycki Kocanowski Kosmowski Krawczynski Krauze Kubiak Kulicki Kulinski Kwiatkowski Lewandowski Madalinski Magenta Maklakiewicz Marchlewski Markiewicz Matczak Michalowski Milinski Mroczkowski Muraczewski Nowacki Oginski Olejniczak Osmalko Pankiewicz Pawlowski Placzkowski Pawlak Pawlicki Postolski Prosniewski Pruszak Przybyszewski Roman RychlickiSeklecki Sielski Skarbek Slomkowski Sulkowski Szalczynski Szanecki Szatkowski Szejna Tarczynski Ubysz Walczak Walensa Walewicz Weber Wiznetal Wonner Zdanowski Zwierzchowski

Grabow by Prosna , Posen - Prussia (1880-1890)
(includes towns: Bukownica, Chlewo, Ksiazenice, Kuznica Bobrowska, Marszalki, Neuhof, Smolniki, Ulrikenfeld, Zamysly)

Ambrozy Bak Balcerek Balon Becker Berger Bialy Biejota Biernat Bies Bilicki Bilinski Biniek Blachowski Blaszczynski Borzycki Cal Calik Calinski Calkosinski Cechol Cegielka Cemplik Chalupka Chroscik Cichy Ciszewski Ciszowski Cohn Cybok Cywinski Czabanski Dera Diamant Dietrich Dittfeld Domagala Domaser Domazer Dombek Dorozalski Drobnik Drygalla Dubiel Dubisz Duszynski Dziekan Erdmann Ertel Fabrowski Faltyn Fidelak Fiolka Fiolkowski Fleige Fornalczyk Frackowiak Frakowski Gabriel Gabrys Gallus Gawecki Gatkiewicz Geppert Glogowiec Glogowski Glowania Glowienkowski Gola Gondecki Goracy Gorgol Gorgolik Gorski Goszcz Gottschling Gotzlig Gozd Grabarczyk Grabicki Grabowski Graja Gramsch Gregowski Gretka Gryglowski Grzeja Grzesiak Hasek Hebisch Heilmann Hein Heyse Hielscher Hoffman Hojdas Idzikowski Ilski Iwanski Jaguzny Jajko Jarych Janicki Jasinski Jaskiewicz Jeżewski Kadalowski Kaliski Kania Kantecki Kantor Karwacki Karwat Kasprzak Kedzia Kempa Kempczynski Klada Kobzda Koj Kokot Kolwinski Komin Konarski Konczak Konopinski Koplinski Korczak Korn Koscielewski Kosmalski Kostrzewski Kowalski Kozlowski Kranz Krawczyk Krowicki Kruger Krysmanski Krzak Krzeminiecki Krzymanski Kubera Kubiaczyk Kudlicki Kulke Kundegorski Kupijaj Kurzawa Kus Kut Kuta Kwasniewski Lacina Lange Langner Lebski Lesiewicz Lewin Lewkowicz Lipski Luczak Machula Malolepszy Manthay Marciniak Matysek Matysik Mau Mazurkiewicz Mencel Michalczyk Michalski Mielcarek Miesiac Mitula Mizera Mohr Mos Moskiewicz Mroz Mularczyk Muszalski Nachczynski Nawrocki Nawrot Neumann Niecke Niedzielski Nowak Nowicki Olczak Opitz Osieglewicz Ostrowicz Owczarek Pacholik Pacholski Paszkiewicz Pawlak Pawlik Pawlowski Peisert Piekarski Piekny Pieprzka Pietrusiak Pilarczyk Placzek Plonka Podemski Polak Polomski Poor Pospiech Proca Prokopowicz Przybyl Psuja Ptak Puchalski Pustal Pustol Raczynski Rauhut Reinert Rokicki Rozalka Rozalski Rozwora Rusek Ruszynski Rybczak Rybczynski Rycerski Sadowski Schitko Schlotte Schubert Schulz Seeliger Seiffert Sek Serafinowski Siebierski Sieradzki Sierszenski Sitek Skoczylas Skowronek Skowronski Skrobanski Skupinski Slawinski Slezak Smardz Sniadek Sniegocki Sobanek Sobieraj Sobol Sobolewski Soltysiak Spaniel Stambula Stempin Stempniewicz Stiller Stolper Subryka Swiderski Switon Szczaniecki Szczeblowski Szczot Szewczyk Szkopek Szmaj Sznajder Tarczynski Telega Tomala Tomaszewski Tomczak Torbinski Trafara Tworoger Tyrakowski Ujma Walas Wasiak Wawrzynek Wedzioch Wichura Wiesner Witkowski Witon Wodniakowski Wojcieszak Wojtasik Wojtkowski Wolff Wrobel Wroblewski Wrona Wygoda Wyrembelski Wyryma Zalejski Zarnowski Zawada Zawadzki Zawodny Zeliger Zielinski Zippel Zirhe Zygmunt

Grabow, Volyn - Russia (see town: Klewan)

Grabowica, Konin – Russia (evangelical 1867-68) (see town: Babiaki)

Grabowice, Tarnopol - Galicia (see town: Baworow)

Grabowiec, Zamosz - Russia -- Town Info
(location: N 50°49′16″ E 23°32′48″)
(includes towns: Bronislawka, Czechowka, Danczypol, Goleszyn, Hortynne, Horyszow, Miaczyn, Ornatowice, Pereslowice, Skomorochy, Stanislawka, Szystowice, Troscianka, Werbkowice)

Adamczuk Anigarz Babiarz Baj Balanda Baranski Bartnik Bas Bay Bazgraj Bazylewicz Bedlicki Bekier Belzycki Berkoski Bialosiewicz Bienka Blaszczuk Bodziacki Boguslawski Boiar Bojarczuk Boniecki Borys Bozko Brykczynski Brylewski Buczkowski Buhajczuk Burczan Bydlicki Chrupcula Chudoba Cibinski Cislo Ciszewski Czabaniuk Czerni Czerniak Czerwonka Degal Degosz Denczuk Deneka Dorosewicz Dudek Dudzinski Dukiendorf Dunkiewicz Dupa Dwoiakowski Dyjak Dziegiel Dziewulski Eyfler Fabian Fedorowicz Frankowski Futyma Fux Gajewski Garbacz Gieleta Gilewicz Gliwa Gnida Gorczynski Gozel Grabski Grechuta Grela Greniuk Grzesiuk Haczkiewicz Hadaj Halas Halasowski Halozowski Herda Herela Holcer Hordasiewicz Horodelski Hrynasiuk Hubel Huk Irgieler Jablonski Jach Janicki Janiuk Jaroszynski Jaworski Jedruszczak Jonak Jonas Jurski Kalinowski Kaparski Kapica Karczmarczuk Kasprzuk Kicinski Kirylo Kocaj Koerman Kolodziejczuk Kotowoda Kowalczuk Kowalewski KozakKoziol Kozyra Krajewski Krosman Kruk Kruszewski Krzyszczuk Kucharski Kuderka Kulik Kurzepa Laczmanski Lewicki Leyb Litwin Litynski Lotr Luchowski Lysakowski Machel Machl Malarz Malinowski Mamelka Martyniuk Mathei Mieczan Mierzwa Mikulski Mil Mill Miroszczak Monastyrski Moskwa Mroczkowski Mydlak Mysliwiec Najman Namiestnik Narodoslawski Niedzialkowski Niemiec Nowak Nowicki Nowosad Obrusnik Okopinski Oleszczuk Oleszko Organista Orkiszewski Orlowski Ornat Orzechowski Oslawski Pachla Palikot Paluch Panas Parafiowski Pasiecznik Pasieczny Pawlowski Penter Pilat Pleczuk Pochilczuk Podkanski Poteruch Pruss Prystupa Psiuk Pyz Raciewicz Romanowski Rudolf Ryczaj Rynko Sadowski Samojluk Sapiga Sedlak Sendlak Seregiet Seregut Seroka Serwanski Sieczkowski Siedlecki Siennicki Sitarz Skomorowski Skorczynski Slabczynski Sloboda Sloser Smolen Smolikowski Sobczuk Sobolewski Sobstyl Sochacki Sokalski Sokulski Solon Soszynski Staszczuk Strabkowski Strus Surma Suszynski Swatko Sybilla Szczepanski Szczodry Szczucki Szczur Szeptycki Szlosser Szpadkowski Sztafij Szykula Talaj Ther Torba Trebalski Trunek Tryczynski Tryl Tukiendorf Tyndorf Ulanowski Wasyluk Wiech Wilczynski Wilk Winiarczuk Winnicki Wojciechowski Wojciuk Wojda Wolinski Woloszyn Wos Wrobel Wrotniak Wysocki Zablocki Zawalski Zbierowski Zen Zienkiewicz Zimolag Zlotkiewicz Zys

Grabowiec, Zamosc - Russia (1800-1860)

Adamczuk Albrycht Andrzejuk Antosiuk Areczczuk Babiarz Babinczuk Baczkowski Balanda Baran Bartnik Bazian Bazylewicz Bedlicki Beldowski Bernardt Besior Bialosiewicz Bielawski Bielecki Bienkowski Bietkowski Blacha Blaszkowski Bobowicz Bodziacka Bojarczuk Bojko Boniecki Borkowski Boron Borys Brant Brzezowski Buczak Buczkowski Bula Bulik Burkowski Być Bycner Ceregiet Chlodyszewski Chmielowski Choragiew Chorzempa Chrupcala Chryniuk Chrzan Ciemniewski Cybalski Cypryszewski Czady Czajka Czarny Czaslawski Czaus Czayka Czech Czernecki Czerupski Czuchraj Czupara Czyz Demczuk Demus Deneka Dawidziuk Dorbat Drasiuk Drzewinski Duda Dudziej Dukiendorf Dworzycki Dybza Dydiuch Dyas Dymanski Dzialynski Dziegiel Dziewiszek Edelman Eyfler Fabianczuk Fabijanczyk Fijal Filewicz Fleszarski Flisowski Franczuk Frankowski Fusiak Futyma Gabrylewicz Galan Garbacz Gasior Gasiorowski Gelat Gera Gersztok Gierger Gilewicz Gmitrowicz Golc Golebiowski Gontarz Goraj Gorzkowski Goszkowski Gozdzian Grabski Grechuta Grela Greniuk Grosman Grudzinski Gruszecki Gruszka Grzadka Grzesiuk Haczkiewicz Halozowski Harasym Hawryluk Hnatiuk Hodacki Hodun Holysz Hordasiewicz Horodelski Hrycaj Hrydziuk Hrynasiuk Hwedorowicz Hubinski Ilczyk Irgieler Iwaszczuk Jablonski Jaciuk Janicki Jedruszczak Jedrzejuk Jezierski Jochim Kaczorowski Kalinowski Kaluzny Kaminski Kanczugowski Kaparski Kapica Karczewski Kasperski Kaspruk Kepa Kijanowski Klajn Kliklicki Kliszcz Kluziak Kolano Knapiec Konradzki Konstantynowicz Korkosz Kosciuk Kossowski Koszuta Kotorowicz Kowalczyk Krajewski Krasnodemski Krauz Krawczynski Krecisz Krochmalski Kruk Krupiak Krzechowski Krzykowski Krzysztofowicz Krzyszczuk Krzywonos Kubanski Kucharczuk Kuczmar Kudelka Kukiel Kulaj Kulasza Kulpa Kumecki Kur Kurasiewicz Kurylak Kurylo Kurzepa Kwiatkowski Labczynski Lachowski Lapczynski Laszczynski Laszkiewicz Lepik Lesiecki Lesiuk Lichota Lipczynski Lipiak Litwinczuk Litwinski Litynski Loza Lukawiec Lysakowski Lyszczarz Machl Madrycki Magnowski Makowski Mamelka Maninski Mankutowicz Marczuk Marek Martyn Martynkiewicz Marzec Masluszczak Matuszczak Matuszewski Miazga Maziarczuk Michalczuk Mielniczuk Mierzwa Mikolajewicz Mikulski Mil Miroszczuk Mirowski Misiur Misiurek Misztal Mitwoch Morhun Morylowski Moskwa Mroczek Muda Mudiuk Mulak Muzyczka Mydlak Mysliwy Naladiuk Narodoslawski Narolski Nazaruk Nawajdiuk Niedzialkowski Nosalski Nowaczewski Nowinski Nowosad Obacz Obar Obrusniak Ogien Ogrodniczuk Oleniuk Oleszczuk Olszewski Ordusienicz Organista Orlowski Orzechowski Orzok Osiewicz Osipon Ostarz Ostaszewski Oszkoder Oth Otrocki Ozuk Paczosa Pajda Palczynski Panas Panko Parafiowski Pasieczny Paszt Pawluk Penter Petz Piasecki Pieczenia Piestrzak Pietnowski Pisarczuk Pilczuk Pilipiuk Piskor Podlesiewicz Podoluk Pokora Polec Popel Popik Poplawski Postura Poterucha Poznanski Pron Prosnalski Prus Prystupa Psiuk Pudelko Radomski Radziejowski Rapczuk Rawa Referda Roiczuk Rojczuk Romaniuk Romanowski Rycaj SalukSankowski Sapiga Sedlak Sedzinski Seltner Senio Senkowski Serwanski Sieczkowski Siedlecki Sieminski Sitarczuk Skiba Skomorowski Skowronek Skrzynski Skura Skurzynski Sloda Slonski Sobczuk Sobieszczenski Socha Sochacki Sojkiewicz Sokolowski Sokolski Solarczuk Solon Solowski Soroka Stafiej Stasiuk Staszczuk Stecay Steciuk Stepaniuk Stepkowski Stobrzuch Stopczynski Stromkowski Suszczuk Swadko Swiczka Swirkowski Swirski Swoboda Syniuk Szady Szafranski Szajuk Szczepanczuk Szczerbatnik Szot Szpyra Sztern Szul Szwedzik Szymoniuk Szynklewski Tadeusz Talaj Targonski Thoor Thor Tkaczyk Tokarski Trela Tremba Trochimowicz Trojanowski Trunek Trybalski Trzesniowski Tukendorf Turczyn Tyndorf Tytul Walewski Wasyluk Waszczuk Wesolowski Wiech Wierzbicki Wilczynski Winiarczuk Winnicki Wladich Wlasiewicz Wlazlo Wnorowski Wojciuk Wojucki Wolucki Woyciechowski Woyda Wrotniak Wysocki Wytrzyszcz Woyciuk Wozniak Wrotniak Zacharczuk Zajac Zaleszewski Zamorski Zarebski Zawada Zawalski Zbirowski Zienkiewicz Zimolazynski Zolnaczuk Zromski Zubiuk Zukowski Zwolak Zygar

Grabownica (Stara Grabownica) - Russia (see town: Ostrow Mazowiecka) -- Town Info
(location: N 52°46′22″ E 21°53′3″)

Czornenski Dziadek Horodyski Jaworski Komnatowski Lazoryk Lisowiec Prohoniak Rospendowski Rzasa Sesak Sycz Szweda Wene Woynarowicz

Grabowo, Podlasie - Russia area (see town: Dabrowa Bialostocka) -- Town Info
(location: N 53°41′ E 23°22′)

Grabuciszki, Kowno - Russia (see town: Rumszyszki)

Graby, Lodz, Russia (1790-1880) (see town: Gidle)

Grady, Lomza - Russia (see town: Bialaszewo)

Grady, Podlasie - Russia (1740-1770) (see town: Knyszyn)

Grady - Russia (see town: Gojsk) -- Town Info
(location: N 52°56′ E 19°28′)

Grady, Warsaw, Russia (Evangelical community) (see town: Pultusk)

Gradzanowo , Sierpc - Russia (Baptists)

Berger Bonkowski Brajer Daede Dede Dier Fender Gomdel Guzowski Hertman Jads Jobs Kiersz Klamer Knoper Liedke Nass Palnoch Piszcz Plec Polnay Putz Roks Rossol Rozental Rychter Schinke Szatginajder Szulc Szinke Szynke Teske Wise Wize

Gradzanowo, Sierpc - Russia (Catholics)

Antkiewicz Aranowski Bojarski Bonczek Brenski Browarski Brzezinski Cegelski Chondzynski Cichocki Czaplicki Czarkowski Dendalski Desler Dobrowolski Domalski Drapczynski Dubrski Dymek Dymoski Dytkiewicz Godzinski Gosik Gralewicz Grochowski Gutowski Iwinski Jablonski Jackowski Jakielski Jaworski Jonczak Jozefowicz Kalisiak Klimek Kluczewski Kocenda Kopczynski Kulakowski Kwiatkowski Lasinski Lorenc Lubinski Lukomski Maga Majorski Malanowski Matalinski Mehlemberg Mendelski Miklewski Nawrocki Obrembski Obuchowski Oczkowski Olszewski Olszta Orzechowski Osiecki Osinski Osmanski Ossowski Ostrowski Paluba Pasinski Pesta Piasecki Piwonski Ploska Podgorski Rakoczy Staniszewski Stegnerski Szart Sztuda Szwarc Tocholski Turowski Welenc Wieczorek Wino Wissa Witkowski Wiza Wojtas Wroblewski Wysocki Zaboroski Zaleski Zgliczynski Zultowski Zurawski Zybert

Grajewo, Lomza - Russia (1890-1895)

Ajduk Alencewicz Andruk Andrychowski Arciszewski Augustynowicz Baczewski Balcer Balejko Bardyszewski Barszczewski Bandulewicz Beker Bendarowicz Berendt Biedrzycki Bielawski Bielecki Bielewicz Blonski Blusiewicz Bobrowski Bogdan Bogucki Borawski Borkowski Brodowski Brzozowski Buczko Budzinski Bukowski Burzynski Bzura Chaberek Chelminski Chojnowski Cholewa Chorosz Choroszewski Cichomski Cichocki Cybulski Cymerman Cynkowski Czajkowski Czaplicki Czerwinski Danisz Danowski Darda Dawidowski Dembinski Dera Dobrzynski Dolenga Doliwa Dombrowski Downar Drais Drewnowski Duda Dworzecki Dziarnowski Dziergowski Dzierzanowski Eger Falicki Falkowski Fedorowicz Filip Filipkowski Florczykowski Foltyn Fukczynski Garbocki Gardecki Garocki Gasiewski Gentek Gladkowski Gleba Glembocki Glinka Glowczynski Godlewski Golembicki Golic Goliczewski Gonsiewski Gorski Gorzkowski Gosiewski Griczkowski Gromadzki Gronwald Gros Grozwalski Gryczkowski Grygo Grylo Gurnicki Gurski Gutkowski Gutowski Guzowski Haberek Herman Hermanowski Iwinski Jablonski Jaczynski Jaglewski Jagodzinski Jakubielski Jankiewicz Jankowski Jarzanowski Jaworski Jersz Jezierski Jozwik Jurczykowski Jurkowski Kaczynski Kalinowski Kaminski Kania Karpinski Karwowski Kelczewski Kisielewski Kiszel Klekotka Kleszczynski Kmieczynski Kobrzynski Kolakowski Kalski Kondracki Koniecko Konopko Kopiczynski Kordaszewski Korzuchowski Kosicki Kotarski Kotowski Kowalczyk Kowalewski Kownacki Kozicki Kozikowski Kozlowski Krajewski Krasinski Krukowski Kruszewski Krzyzanowski Krzywinski Ksenko Ksepka Kuberski Kuczynski Kulbacki Kuligowski Kwas Kwiatkowski Lazarski Lebkowski Lejman Lenczycki Lendo Lenkiewicz Lepkowski Lichac Lichota Lipinski Lipko Liwski Lojewski Loszewski Lowczykowski Lubina Ludzki Lukawski Luniewski Machlewski Maciejewski Maciorkowski Makowski Malachowski Malinowski Malkowski Marcinczyk Markowski Maslowski Matalowski Matanowski Matuszewicz Mejer Merski Miecichowski Mieczkowski Mejner Mierzejewski Miklaszewicz Mikucki Mikulski Milewski Miller Mioduszewski Misiukiewicz Mocarski Modzelewski Mojak Mokrski Mols Mroczko Mrotczek Mrowczynski Nalborski Narolewski Narulewski Nasielski Nassalski Nejsreld Nicikowski Nicinski Niczewski Niedzwiecki Nietupski Nikulski Nornberg Nowicki Nowogrodzki Nowokajtis Odolecki Oleksy Organek Olszewski Orlowski Ornowski Orzechowski Niedrzedowski Niedzielski Nitkowski Pacewicz Pakowski Paszkowski Pawelczyk Pawlowski Perkowski Pienczykowski Pietrulewicz Pietruszewski Pietrzanowski Pietrzyk Piotrowski Pisowacki Plociczko Plonski Pogorzelski Polakowski Polko Poniatowski Popko Poplawski Popowski Pryl Przekopowski Przyborowski Przybyszewski Randzio Rataj Remfeld Roginski Rogowski Romanowski Rosochacki Ruszkowski Rutkowski Rydzewski Rynkiewicz Rzencicki Rzepnicki Rzotkiewicz Sakowski Sadowski Samelko Sawicki Senillo Siedlicki Siemiaszko Sienko Sierzbinski Sikora Silkowski Skibniewski Skorupa Skowronski Skrodzki Skubski Sliwinski Smolecki Smolenski Sobolewski Sosnowski Stefanowski Sulewski Supinski Staniszewski Strzalkowski Stypulkowski Sypytkowski Swiderski Szafranski Szarejko Szczenkowski Szczesny Szeborowski Szelonrzek Szicler Szmiglewski Sznela Sztramko Szumowski Szumski Szurna Szweda Toczylowski Tomaszewski Tombrowski Traczykowski Turowin Turowski Tuzinski Tyszka Umfert Urbanowski Walewski Wasiulewski Waszkiewicz Werno Wilinowski Wisniewski Witkowski Wlodkowski Wojnicki Wojnowski Wondalowski Wolwark Wroblewski Wykowski Wyzman Zabinski Zacharzewski Zaczyk Zadrozny Zajkowski Zalewski Zambrowski Zamojski Zamorin Zarzecki Zawistowski Zbikowski Zelasko Zielinski Zlotkowski Zmijewski Zolmierowicz Zygmunt Zyskowski

Gralewo, Mlawa - Russia

Arcinski Art Astrof Babecki Balinski Belcer Bienkowski Bogdanski Bogucki Bojanowski Boroski Borzewicz Brudziński Brzeski Brzezinski Bukmanowski Bukoski Cedroski Chadzynski Charzynski Chmielewski Chojnacki Chorodecki Chyczeski Chyczewski Ciarczynski Ciechocki Ciechomski Ciesielski Ciska Ciski Cybulski Cywinski Czajkoski Czapski Daniszewski Delezychowski Derbin Dobrski Dragonski Draminski Drozdowski Drzewiecki Duchnoski Dworakowski Falkoski Gaik Gawronski Gizynski Gizler Gizczak Glazewski Gocalinski Gocalski Goryszewski Goszczynski Gralinski Grodecki Grotkiewic Grzegoroski z Gutkowski Hejna Janiszewski Janowski Jaroszewski Jarzabkowski Jopiak Kalinowski Kaminski Karasiewicz Karpinski Karwoski Karwowski Kleniewski Klimkiewicz Klokowicki Kobuszewski Komanski Konopczynski Kopcinski Korytoski Korzybski Kosinski Koscisinski Kossobudzki Kotarski Kowalkoski Kozlowski Krajeski Krajewski Krolewski Krolikowski Kromarski Kruszewski Krysiak Krysztoforski Kujawa Kupecki Kupniewski Kurdyga Kurnicki Kuroski Kwiatkowski Lada Lasocki Lawnicki Lebkowski Lemanski Lempicki Lesniowski Leszczynski Lewicki Lewinski Lezinski Liberadzki Ligocki Litworski Luciszewski Machcinski Mackiewicz Maczewski Magdalinski Malasinski Matczyk Marciniak Markoski Marlega Michalak Mieczkoski Mierzynski Milczenski Milewski Moruski Musinski Nadulski Nadworny Nawrocki Nimocinski Noskiewicz Nowakowski Numeracki Orlowski Orzechowski Ossowski Ostrowski Paczkoski Peczynski Petykiewicz Piatkowski Pietras Piotrowski Piskorski Piwinski Ploska Prussak Radecki Rajeski Rakowski Rogozinski Rostkowski Roszynski Rybicki Rzeszotarski Sadkoski Sadoski Sadowski Schodoski Sepetowski Siemianowski Smiechowski Sieradzki Skazalski Skrzynski Smardzewski Smigielski Smolinski Sokolnicki Sokolowski Stankiewicz Stochowicz Strzegoski Strzeszewski Supinski Szczygielski Szczypiorski Szelugowski Szymanski Synoradzki Syroczynski Taranowski Tomczak Traczyk Trzcinski Tyszka Ubysz Ulinski Urbaniak Uzdoski Walkiewicz Wasniewski Wernik Wieckoski Wierzbicki Wieszczynski Wisniewski Wlodarczyk Wojtewicz Wroblewski Wronski Zaborowski Zawidzki Zawistowski Zbyszynski Zdunski Zglenicki Zjadowicz Zochowski Zychowski

Graniczna - Pomerania (see town: Trabki)

Graty, Troki - Russia (now Lithuania) (see town: Rotnica)

Greboszow - Galicia

Zelichowski

Grendy, Lomza - Russia (see town: Wasosz)

Gribosze, Lida - Russia (see town: Lacza)

Grocholice - Russia (see town: Uniejow) -- Town Info
(location: N 51°55′51″ E 18°50′8″)

Grocholin - Prussia

Budzynski Cerajewski Kaminski Karabasz Klawinski Korzeniecki Kosiorowski Kowalewski Nalepinski Ptaszynski Rudolf Rzekanecki Sikorski Strzyzewski

Grocholin, Bydgoszcz - Prussia (1830-1850) (see town: Szubin)

Grocholin (near Kcynia) - Prussia (1874-1900)(see town: Chwaliszewo)

Grochowka - Russia (see town: Trzebieszow parish) -- Town Info
(location: N 52°2′53″ E 22°38′55″)

Grochowalsk - Russia (community in 1870-1930) (see town: Oleszno)

Grochowy, Konin county -Russia (evangelical 1820-1865) (see town: Grodziec)

Grodek Jagielonski, Galicia (1830-1875)

Adamowski Albinowski Andruchowicz Annert Babczynski Babicki Bajda Balicki Baran Baranski Barnagiewicz Barski Barszczowski Becker Bedrej Bedryi Beltram Berezow Besz Biczaj Bielanski Blahaczek Blaszczak Blok Blocki Bobelak Bobko Bochenkiewicz Bochenko Bohonos Bomersbach Borecki Borys Bortynski Branicki Brodzinski Bruckner Brudny Brys Budz Budzinski Buniak Charanza Chmiel Chodak Choma Chrusciel Cieciura Cieslak Csoke Czajkowski Czekajlo Czerkawski Czerny Czerwinski Damm Demel Diaczek Diduszko Dmytryk Dmytryszyn Dobrzanski Domagalski Dombrycz Dorozowski Dublicki Durkacz Duszenko Dworzak Dynys Dziura Eberhard Ekert Falkiewicz Fischer Flinter Fostiak Frank Galuzka Gerono Geryn Glugiewicz Gocko Golab Gorczak Goron Gorzalkowski Grech Gren Grodzicki Gross Grzyszek Gumienny Haas Habka Hahne Hajduk Haladaj Hali Hanczak Hanuszczak Harasym Hardzinski Harmatowski Hawryliszyn Hellebrand Hermann Herold Hettesch Hobler Hodij Holowka Holubiec Horbacz Hornostaj Horoszko Horwath Hrebenka Hutter Ilczyszyn Iwinski Jabkowski Jablonski Jach Jakimiak Janczura Jansohn Janson Jarmulowski Jastrzebski Jaszowski Jaworski Jedruchowicz Jedrzejecki Jeryna Jezierski Jost Jurkiewicz Juryniec Kaban Kaczkowski Kaiser Kaliciak Kamak Kammer Kamocki Kanafocki Kedzierski Kertz Kiecur Kiczma Kiczura Klesner Klisowski Knobloch Kodulak Kochanski Kocyniak Kohlmann Kohut Kokotko Kolanko Kolodij Kolodka Komarski Komorowski Kondziola Kostrzebski Kotowski Kowalski Kozak Kram Kraus Krucio Krupicki Krynicki Krzyszczyszyn Krzyzanowski Kuczko Kuczynski Kulpa Kundermann Kuny Kupinski Kuppert Kusperko Kuttner Kuzma Lalka Lamberger Lang Lebkucher Lembert Lenius Leszczynski Lewicki Liber Lis Lobodziec Lockter Lohinski Loster Lukow Luszpinski Macowicz Magiera Makuch Malarz Malik Marciniak Maryjewicz Matuszkiewicz Maxymowicz Maziarski Mazur Mazurkiewicz Merian Messer Meyer Michalewicz Michaliszyn Michler Mirowski Misiag Misiewicz Morczynski Morhal Moskwiak Moroz Mszanski Murzyniec Musakowski Mytlyk Nagiel Nawaryski Niemkiewicz Nowakowicz Nowotny Oczerkiewicz Olkowicz Opalinski Orawetz Ortynski Osieniecki Osoba Otrysko Pajda Panulach Papierkowski Papirkowski Pasternak Paszkiewicz Pecha Petraszczuk Pfeiffer Pichniewicz Pisulski Pilat Pilinski Piss Poni Ponurkiewicz Popiel Popko Popowicz Porada Poupon Prochacki Protung Pundak Rakocinski Repczynski Romanczuk Romaniuk Rosciszewski Rosolowski Ruminski Rusin Ruzycki Ryga Rylewicz Saj Sajkiewicz Samson Sasadeusz Schlosberger Schluster Schnejder Schuter Schwager Seibel Seniuta Sidorowicz Sierakowski Sinicki Skalak Sibicki Skobierski Skoczynski Skorski Slipko Smilowski Smolko Smyk Sobolewski Sobotynski Solowij Soroka Sosulowski Stadnik Stangret Stanowski Starak Stark Steciak Stodolka Strychalski Swietalski Switnicki Szandro Szarzynski Szatarski Szczerbowski Szczurowski Sztermarewicz Szwedo Szyper Teluk Terlecki Tetera Titel Tobisz Tomeczek Trus Turko Tuszkiewicz Tyrawski Wailand Walek Wawrykowicz Weliczko Wels Wierzbinski Wild Willig Wiwer Witka Wodonos Wojda Wojtowicz Wolski Worona Vogel Vogt Zacharka Zadorozny Zaludzki Zapotocki Zawalkiewicz Zdobylak Zelichowski Zoner Zubicki Zuchowski Zuk Zukiewicz Zyla Zywiecki

Grodki (Grodtken), Mlawa - Prussia (1874-1911)
(includes town: Neidenburg)

Abramowski Babski Baginski Barbarinski Barcikowski Bigalk Blaszinski Braun Brigan Broniszewski Buntkowski Burski Butka Chachulski Denda Dobrzenetzki Dolert Dolny Dworznick Florian Framinski Friedel Gonczerowski Gorczewski Gorzinski Gurnecki Hinzmann Hoffmann Jablonski Jakobus Jaroszewski Jastrzebski Jendrzijewski Jessek Kaschuba Katzorek Kienast Kludowski Kolk Kollek Koppetz Koprowski Koschinski Kostrzebski Koszinski Kraska Kroschewski Krull Kubinski Kubski Kuhnast Kutz Kwiatkowski Labai Libuda Lonski Maga Mainka Malkowski Martschinowski Macuch Mendrzycki Michalski Molski Montowski Murawski Nadolski Nowakowski Nowicki Olczewski Orzewski Packeisen Paulczinski Peplowski Piskorowski Pohl Poniewski Post Przolkowski Puchalski Radzanowski Rafalka Ramus Renkowski Rikaczewski Roch Rostkowski Scheffler Schliwka Sienski Skibniewski Skierkowski Sliwka Stempka Stetzki Stibor Schulz Szepanski Teschmer Tokarski Tompolowski Trzinski Tuminski Turowski Waschelewski Wlodarski Wondzinski Wronka Wilschewski Wenzlewski Wilczewski Wisniewski Zastawny Zielinski

Grodno - Russia (see town: Vilno)

Grodziec , Konin county - Russia (evangelics 1820-1865)

(includes towns: Biala, Bialobloty, Borowiec, Czarnybrod, Grochowy, Kolonia Gadowska, Kolonia Oborska, Konary, Nowe Grady, Orliny Mal , Orliny Wielki , Piskorzew , Stare Grad , Wieloleka, Wola Rychwalska, Zaguznica)

Adam Adler Alferti Arndt August Bak Bauch Behr Belker Bellermann Bello Bergier Berndt Bernhardt Betke Bettker Binder Birkholz Blesing Bloch Bochinski Bomke Brajer Brestrych Brudler Bubel Buch Buchstein Budendorf Bunkk Busler Camto Cerba Chrzanowski Cobel Cybart Cygeldorf Dahlke Darczt Derfert Diesterhoft Disterhoft Drewicz Drzewicki Eichhorst Engel Erbert Erdmann Eywert Falkenberg Feifer Fenger Fenrych Ferle Fiedler Filbrych Fingler Fitzner Flaum Fligner Franke Fritz Frommel Furmann Frydrych Gallas Gebauer Geisler Gellert Gierke Giesse Gietzel Ginter Gitzel Gohlke Grande Graumann Greis Gronke Grunwald Gurich Gust Gutsch Hadel Hampel Hanelt Hauff Hauk Hausler Heider Heilmann Heinze Heinzell Helwing Henschel Heppner Hercog Hering Herman Herrmann Herzog Heyder Heinz Hirsch Hohn Horn Hufft Jahns Janot Janotte Jauner Jensch Jeschke Jesse John Kanwischer Kassner Kinast Kirbs Kissmann Kitke Klawitter Klemm Klingbeil Klingert Klinke Kochler Konczak Kramer Kraun Kruger Kubel Kujat Kuk Kurek Kuske Kurtz Kuske Kuss Labsz Lachmann Laube Lausz Lempke Lengert Leske Lechelt Lichelt Lik Linke Lipinski Lippert Lorenz Lorentz Lubke Luck Luthlich Macicki Maj May Marschal Marx Mathes Matschke Matuszewski Merk Messal Moerke Morach Moritz Muller Nehring Neumann Niedrich Nowacki Obroslak Obst Orive Ortmann Otto Pahl Pathe Pauler Pede Polle Polsfut Pruss Pudwill Putzer Pydde Pyde Quast Rabsch Rauchut Rautenberg Rebbiger Rebocki Redecki Reich Reiela Rejman Retzlaf Remus Repnak Richter Ridiger Robiger Rolh Rosenau Rosentreter Rosler Roth Runge Rybicki Scharnek Schiller Schindler Schmidke Schofer Schonfisch Schiwe Schrinner Schroeder Schultz Schwartz Schwirk Sejdel Sewall Siewert Slisstosser Solinski Splitesser Stebner Stefan Steinbrenner Stelzer Stenker Strauch Swiderski Szacht Sztelzer Szur Szyller Tschinke Tepper Teschner Trelenberg Than Tullmann Turnowski Ulrich Verworn Wandel Wardke Wartke Weber Wegner Weigelt Wiess Welchof Wenclaf Wiesner Wistenhagen Wojak Wolbach Wolf Wolter Zado Zerbock Zerbok Zeidler Zelmer Zerbe Ziegelmann Zihlke Zilke Zebrak

Grodzkie Szczepaniowieta - Russia

Choinski Szpiczynski

Grodzisko, Rzeszow - Galicia
(includes towns: Grodzikso Dolne, Grodzisko Gorne, Budy Lancuckie, Gwizdow, Laszczyny, Majdany, Wolka, Zmyslowka)

Babiarz Baj Bajon Bartnik Bechta Belczarski Bielecki Birek Bossak Burda Butynski Bzdziuch Chmura Chrupcala Chrusciak Ciesla Cybulak Czekarda Czerwonka Czupich Czyrny Danok Dec Der Dobrowolski Dolega Drop Drost Dunaok Filip Foryt Fron Gajewski Garlicki Gdanski Golenia Grabowiec Grzywna Gwozdz Hader Halas Hanus Heleniuk Hotynski Joniec JuzeniecKarakula Kielbicki Klin Kochan Koczynski Kogut Kojder Kon Kondel Kordas Korzystko Kosior Kostka Kozdron Krajewski Krol Kruk Kruwka Kryla Krzan Krzonik Kuc Kukuryk Kulpa Kuras Leja Leski Lisowski Lizak Lorenc Machniak Majewicz Majka Majkut Makowka Malach Marek Marh Markocki Markowicz Matuszek Maziar Mazurek Migas Mis Mistol Misztal Moskal Moszkowicz Niedziocha Niemiec Niepon Nowak Nowinski Obara Olowiecki Pajak Panek Partyka Pazyra Pelc Pendera Piela Plonka Polyt Popek Przeszlo Przeszlowski Pysz Pytel Raczka Radecki Ragan Rozycki Rybak Rydzik Rynasiewicz Rzemyk Sander Salwach Serafin Sigda Sierzega Slomaniy Smialek Solek Standzicki Stary Staszko Stechly Stopyra Strug Swiader Szelik Szklany Szklanny Szkodzinski Szlanda Szpilka Szuba Szurlinski Szwaltek Szwizdor Tolpa Tyrhowski Urban Waliszek Wawro Wikiera Wilczynski Winiarz Wisniowski Wnek Wrobel Zak Zembron Zuczek Zwolinski

Grodzisko Dolne, Rzeszow - Galicia (see town: Grodzisko)

Grodzisko Gorne, Rzeszow - Galicia (see town: Grodzisko)

Gromin, Pultusk - Russia (1874-1900) (see town: Przewodowo)

Gron - Galicia (see town: Nowy Targ) -- Town Info
(location: N 49°23′25″ E 20°3′40″)

Gross Trampken / Trabki  -  Pomerania
(includes towns: Bukowiec, Czerniewo, Golebiewo, Graniczna, Kacki, Klempiny, Kleszczewo, Klobuczewo, Klodawa, Lagusewo, Lameinstein,  Olganowo, Postolowa, Pustkowie, Trampken, Sobowitz , Ulkowy, Zakrzewo, Zaskonczyn

Alba  Andrykowski  Angler Anis  Artun  Aszykowski Bachrowski Balowski  Bassendowski Becker Bednarowski Behrendt  Bejer  Bekier Beling  Bendyk Bensmerin Bermann Berra Biedrowski Bielecki Bielas Biodrowski Bistram Blank Blokas Bobkowski Bonk Borczyk Brandt Brocki Brozewski  Bruchmann  Bruckmann Brunka Brzeski Brzoskowski Brzozowski Buca Buchnowski Bucholtz  Bujak Bustram  Bystra Cheynowski Chilla Chmielewski Cichowski Cira Cittermann Conrad Corda Cwiklinski Cylka Cymanowski Cyterman Czarnecki Czerniawski Czerzon Czerzniewski Czikulski Dabrowski Dej Dejewski  Delinski Demer Dempski  Dera  Derder  Dibowski Dittmer  Doba Doering Domagalski Domanski Dombrowski  Dosta Dreschel Droschel Drzazgowski  Dufka Dulc Durlak Eichmann  Eler Ellert  Elmerowski Engler Eisenblatter  Ewertowski Ferner  Ferski Filipkowski Fillbrandt Fiszer  Flisikowski  Fliszkowski Formella Freder Frein Freykowski Gagajewski Gandzierski Gdaniec Gelling Godzijewski Golembiewski Grabowski Grandt Grenc Gross  Groth Grzybowski  Gurski Gutowski Haase  Hannik Hebner  Hefta Heler Herholz Hefta Heinowski Hermanowski Hertman  Heyer Hildebrand Hoffman Hohn  Hopka Hoppa Isker Iwanowski Iwertowski  Izraelewski Jakusz  Jazkowski Jenczykowski Jerkowski Jesionowski Jonski Junski Kamann Kamkowski  Kapich Karnath Kaszubowski  Kedzierski Keller Kelner Kidrowicz Kiedrowicz Kielas Kinder Kisicki Kisycki Kistowski Kitowski Klatt   Kleyna Klekacz Klemes Klopocki Kluczkowski Klug  Kochanski Kohtzke Kolberg Konkiel Konopacki Kopecki Koschitzki Kosecki Koszmider Koscierski Koslowski Kowalski Kowski  Kozlowski  Krainski Krajewski Krakowski Kraszynski  Krause Kratzke Kray Kreft  Krieger Kress Kromka Kruza Kruzynski Krzeminski Krzyzanowski  Kuhr Kunikowski Kunkel Kunst Kusch  Kusek Laskowski Ledkie Lehmann Lemke Lewek Lewkowicz Lezewski Liblewski Liebner Ligmanowski Link Lipski Lorkowski Lornatis  Lornowicz Lowicki  Lubitz Lubner  Lugowski Mach Macholewski  Maja Makowski Makurat Mallek Marcinek Markowski Marszalkowski Maslak Maza Mazalon Milbrod Mikolajewski Mirau Morawski Motelewski  Mryca Muhla Muszynski  Nadolski Nadzikowski  Naguszewski Netzel Niebor Niklas Nitka Notzel Oczkowski  Onasch Opisowski  Oppa Ordowski Orent Orlikowski Ossowski Otta Palkowski Pawelecki Pawelski Pawlowski  Peda Peplinski  Pielecki Piernicki  Piernitzki Pionek Piorkowski Piotrowski Pischel Plegier Polkowski Potulski Preuss Pykanowski Rachlewski Radzik Radziszewski  Raschinski Raszynski Redmenn Redner  Reich  Reinfundt Rekcyn Rekowski Remski  Repp Reszka Retowski  Reznerowski Ritter Radziejewski Rodziszewski Rogaczewski   Romp Rosochacki Rozanowski Rozynski  Rudlowski Runkowski Rychalowski  Rygel  Sarnowski  Scharmach Schell Schlia Schoenbuch Schroeder Schulferowski  Schulz Schutzmann  Schwartz Schwichtenberg  Schwindowski  Sensstoch Siebert  Siendowski Siewent Sitowski  Skibrowski Skierka  Skowronek Slowinski Smyczek Snaska Sobolewski  Sokulski  Sonntag Sroka Sowinski Spichowski Stachowski Stamm Starke Stefanowski  Stempnakowski Stollmach Stolpa Struminski Sulewski Swieczkowski Sytowski Szablewski Szarnikowski Szczesny  Szczodrowski Szeblewski Szopin  Szoska Szramowski  Szubowski Szutzmann Szymanski   Tesmaer Teszmer  Thiel Tisler Tokarski Torzynski  Treder  Truna Trzcinski Tysarczyk Tuszinski  Tysler Urban Warczynski  wazynski Weda Weiss Wencel Wenda Wendt Wesierski Wesolowski Wierzbicki Wilma Witt Wittmann Witzki Wisniewski Wolaszewski Wolentarski Wolf  Wolfort  Wolinger Wollentarski Wollert Wolman  Woyciechowski Wrubel Wychman Voit Zabell  Zabinski Zabrocki Zajaczkowski Zajonskowski Zakrzewski Zarzecki Zielinski Zielke   Zimnioch Zimny Zygowski   Zubowski Zulewski Zymni Zynda

Grossendorf - Prussia (see town: Gniewkowo)

Grozimy, Lomza - Russia (see town: Wasosz)

Grudziadz, Grudziadz - Prussia
(location: N 52.982° E 17.45°) (elevation: 100 m)

Abraham Abramowski Apelbam Baar Banaszewski Barabas Belgardt Bemba Bernatzki Bevernick Bialkowski Bitterman Brichment Brill Bruss Buman from Berlin Burak Burski Choynacki Czeczerski Czerwinski Czygan Dawid Domke Drzymalski Dzikowski Falkowski Flader Fleming Florkowski Gappert Goldberg Golinski Gregor Grode Grudowski Guss Haach Haller von Hallerstein Hartman Herzberg Hillenskin Hirschman Horn Hrabowski Huet Hulopp Jung Jurgas Kabisch Kappel Kasprzycki Keczinski Kempel Kessler Klawitter Klies Koch Kochanek Kopka Kotarski Krall Krause Kreplin Kutnowski Lambert Lehman Loewer Luder Malachowski Marklewski Melczarski Mirwald Mix Murawski Muth Myszkowski Narowski Panneck Pappe Persch Peters Pilarski Pilkowski Podolski Poniwasz Primas Puchtar Puczkowski Quandt Raguszinski Redman Salatka Schmidt Schnibbe Schuster Skielske Skrotzki Stachlewski Stermer Tell Thomas Tromnau Urlinski Werski Westhof Will Willmanski Winter Witta Wrzesinski Zander Zarski Zemke

Grupa - Prussia (see town: Lubien Wielki) -- Town Info
(location: N 53°30′22″ E 18°38′7″)

Gruppa Niska, Bzowo, Prussia area (see town: Bzowo)

Deyna Jankowski Kolerowski Kruza Potulicki Szafranski Szwarc Wertmann

Gruppa Wysoka, Bzowo - Prussia area (see town: Bzowo)

Deyna Jankowski Kolerowski Kruza Potulicki Szafranski Szwarc Wertmann

Gruta, Troki - Russia (now Lithuania) (see town: Rotnica)

Grybiszki, Lithuania/Russia (1755-1800) (see town: Dziewieniszki)

Gryciuny, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Grygule, Kiejdany - Lithuania (1779-1796) (see town Remigola)

Grzeda, Kosciejow, Eastern Galicia (1780-1850)

Blonski Chmielewski Czernik Czerwiński Eberhart Galinski Glowa Greg Grek Guttman Honorowicz Januszewski Kolodziej Koltysz Kosaty Krasinski Kroczak Kryszko Kucharski Lagocki Leander Lewicki Linkiewicz Lytynski Minkiewicz Misinski Misniakiewicz Moczarski Mokrowski Mroz Muszynski Nagonowski Orlowski Palanicki Popowicz Potocki Przeslakiewicz Pupka Rakowski Rylewski Rylowski Strzelecki Sakiewicz Schmel Sydorek Szymanski Tokarski Trelski Ullmann Wisniowski Wolanski Zalewski Zarzycki Zawadzki Zdralko Zdrzalka Zdyr

Grzyki, Przasnysz - Russia (see town: Dzierzgowo)

Gucin, Lodz - Russia (evangelicals 1870-1910) (see town: Lask)

Gudele - Russia (now Lithuania) (see town: Miroslawiec)

Gudele, Kiejdany - Lithuania (1779-1796) (see town Remigola)

Gudele - Lithuania / Russia (1850-1860) (see town: Wiejsieje)

Gudele, Lithuania/Russia (1755-1800) (see town: Dziewieniszki)

Gudele, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Gudzie, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Gudziuny, Kowno (Kaunas) - Lithuania (Russia) (1800-1846) (see town: Surwiliszki)

Gudziuny, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Guhlau, Glogow - Prussia (see town: Szlichtyngowa)

Gulcz - Prussia -- Town Info
(location: N 52°53′ E 16°23′ / elevation: 35 m)

Bialoszynski Cychalka Ewert Godawa Grenel Grenot Kosmider Koza Pinnek Polfus Retzlaf Slazyk Turski Turzki Weclewski Wichrowski Zalewski

Gulwany, Lithuania - Russia (1820-1860) (see town: Gielwany)

Gumino, Mlawa - Russia (1790-1870)
(includes towns: Chroscino, Cumino, Ilino, Wilamowice, Wronino, Zaborowo)

Adamkowski Afenski Aksamitowski Augustyniak Baczynski Bajczyk Bajk Balcerzak Banach Banka Bartkowski Bejger Bejlich Berendt Bialolecki Bilinski Blonski Bluszcz Bombalski Braun Brudzinski Bryl Bryliński Bryszkiewicz Brzezinski Budny Butryn Cejmer Centerowski Chachulski Charzynski Chieronimak Chilinski Chodubski Cholewinski Chorbach Chudzynski Cichocki Ciemniewski Cieslak Cywinski Czaplicki Czarnecki Czarniewski Czechowicz Czyzewski Dabrowski Dobrogoski Dobrowolski Dolinski Domanski Dominiczak Draskiewicz Dudek Duplicki Dymowski Fercki Fialkowski Figurski Fijalkowski Gajek Gajewski Galecki Gawarecki Gerlach Glatkowski Godlewski Goleniewski Gasiorowski Golasa Goltszath Gorecki Goszczycki Grabowski Gronowski Grzelak Grzybocha Grzymalski Gural Jakubiak Jankowski Januszewski Jaronicki Jasczak Jaworski Jedraszczak Jedraszkiewicz Jedrzejak Junosiewicz Justal Kachlak Kadlubowski Kaflak Kalinski Kaliszewski Kaminski Karwowski Kazimierczak Kladzik Kolodziejski Kolpaczewski Komorowski Kondracki Koniak Konkol Konopka Kopcinski Kopec Kopiarz Kornatowski Korycki Korynt Kotek Kowal Kowalewski Kownacki Kozarzewski Kozlowski Krasniewski Krauza Krezlowski Krokowiak Kruszynski Krysiak Kryszak Kuflak Kujawa Kulakowski Kulpinski Kurnatowski Kutasiewicz Kwasiborski Lazarz Lekowski Lemon Lenczewski Liszecki Lukasik Lukasiewicz Lutowierski Majewski Majski Makowski Marzecki Maslowski Matuszewski Mazewski Michalak Mikolajczak Miscienski Mlodczak Modzelewski Mogilnicki Murawski Nawojski Nowak Oksztul Olczak Olechowski Olewnik Orlowski Oryl Ostrowski Owinski Padlarz Papierzynski Partycha Patroniak Pawlak Pawlowski Pekalski Perkowski Piasecki Piaskowski Pietrzak Piotrowski Pokorski Pokrzywnicki Polanowski Potian Przedpelski Przyborowski Przybyszewski Pultynowski Put Putan Radecki Rafalak Rafalski Regner Rosiak Rubinowski Rychter Rydzewski Sarwinski Sawicki Sekowski Sirankowski Skopczynski Smigrodzki Smolarek Sobiesiak Sobolak Sokolnicki Sokolowski Solter Sosinski Stasiewski Stepniewski Swiderski Szadkowski Szafranski Szczech Szczesniak Szpalerski Sztanderski Szwed Tegowski Tomaszewski Trebinski Trzcinski Trzymalski Tylinger Ulicki Umielinski Wachal Wachol Wacholczyk Warminski Wawrowski Wecel Wetzki Weycher Wilamowski Wilenski Witkowski Wloczewski Woja Wojcik Wojtczak Woznicki Wroblewski Wysinski Wysocki Wyszynski Zadrozny Zagajewski Zalesiak Zaleski Zebrowski Zawadowski Zawadzki Ziolek Ziolkowski Zurawski Zurych

Gumniska - Galicia -- Town Info
(location: N 50°0′15″ E 21°23′41″)

Beben Blazen Budzik Cwik Czernecki Czuba Dykas Golab Gorka Grajcar Kowal Koziol Kraszewski Kuszaba Magiera Malinowski Matlok Niemiec Pieniazek Pitracha Ras Rzeczycki Salamon Socha Tokarz Trawa Urzedowski Walkowicz Zabinski

Gurance, Druskieniki - Russia (now Lithuania) (see town: Lejpuny)

Gurnicze (Burnicze), Goniadz - Polish Kingdom (1710-1744) (see town: Dolistowo)

Gusztyn - Galicia (1780–1845) (see town: Skala)

Guty - Russia (see town: Ostrow Mazowiecka)

Guzy, Bialystok - Russia (see town: Kalinowka Koscielna) --Town Info
(location: N 53°22′5″ E 22°54′53″)

Guzy , Bialystok - Russia (1808-1870) (see town: Goniadz)

Gwizdow, Rzeszow - Galicia (see town: Grodzisko)

Gzy - Russia area Pultusk -- Town Info
(location: N 52°45′ E 20°57′ / elevation: 117 m)

Bralski Chilinski Chrzanowski Dlutowski Dumanski Godlewski Grochowski Gurecki Iwinski Izbicki Jablonski Jaskulowski Kalinowski Kedzierzawski Kisielewski Korzewski Lada Lempicki Mankowski Milewski Miloszewski Mioduszewski Modzelewski Mossakowski Nalecz Nawrocki Niesluchowski Nowinski Obojski Oldakowski Piekutowski Piurkowski Piwinski Popowski Prusinowski Purzycki Rapacki Ruszkowski Rybacki Sadowski Sitkowski Sokolnicki Stryjewski Swiderski Szczepkowski Szmulkiewicz Tarnowski Tomaski Turski Ulatowski Walasiak Walowski Wienckowski Witkowski Zakrzewski Zawadzki Zebrowski Zielinski

Top of Page



For Website Corrections or Problems: Webmaster at webmaster@ipgs.us

Copyright © 2017—Iwona Dakiniewicz— All Rights Reserved

Last Updated on July 10, 2017