Iwona's Sources - Places & Surnames

iPGSMain Page Article DirectoryChurch PhotosIndexesPlacesRecordsSurnames

See Surname & Places Introduction for a description of the databases.

Alphabetical listimg of surnames - Link to to the Surname listing, then select the desired letter page (below) and than link to the two/three letters of the Surname that you are searching. All text in red are links to another page.

Click RED text below to navigate easily and obtain more information. The "Places" section of Iwona's site is under construction to add more information for the researcher.

Surnames are from different periods in the 19th century unless otherwise stated.

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

A

Adamowka, Brzezany – Galicia (1775-1790)

Chrestkowski Chwalkowski Dumanski Jabczynski Lysakowski Malinowski Nazarkiewicz Niemczyk Siedlinski Widajewicz Wiszniowski

Adamow, Kielce - Polish Kingdom / Russia (1771 -1815) (see town: Zagnansk)

Adamowo (near Kcynia) - Prussia (1874-1900)(see town: Chwaliszewo

Adamowo, Mlawa - Russia (see town: Dlutowo) -- Town Info
(location: N 52°55′ E 20°11′)

Adamowo, Warsaw, Russia (Evangelical community) (see town: Pultusk)

Adampol - Russia (now Lithuania) (see town: Oszmiany)
(includes towns: Plewnik, Smogorowka, Wrocenie, Zabiele)

Albigowa, Rzeszow - Galicia

Babiarz Baran Bartman Bator Bem Bytner Ciura Cwynar Drewniak Drozd Dudek Dykiel Fagler Filar Firlej Gargala Gawlikowski Gluszek Gorzkiewicz Gwizdak Hima Inglot Jozefczyk Kisal Kluz Kmiotek Kochmanski Kolak Korbecki Korecki Kramasz Kunysz Kustra Kustrowski Kuzniar Lenar Lew Loza Magrys Mazanek Mazurkiewicz Murias Musz Nawojski Oleaszowski Pelc Poudel Pusz Reizer Rogowski Ruszel Rydel Sobek Szpunar Tendej Tomaszek Trojnar Trojniar Uksik Ulman Wasacz Wesoly Wojnar Wroblewski Zgorzelski

Aleksandrow Lodzki, Nisko - Russia -- Town Info - Website
(location: N 51°49′ E 19°18′ / elevation: 186 m)

Bachawjer Bachman Basist Baum Baumgart Bazynski Becylle Belau Belkowicz Belter Beniak Bergander Berkan Bernhard Besiekierski Bialosinski Biczynski Bielasik Bielous Bienkowski Birke Bischof Bitdorf Bitner Blankiet Blasinski Bojanowski Bornsztajn Boruchowicz Bornstein Boruta Boryk Borzecki Bottcher Brajer Bralewski Brandt Braun Bremer Brenner Breslauer Brocki Brodalko Brodel Brylant Bryszewski Brzoza Blesler Brzustowski Bursztynowicz Busler Buss Buze Chachman Dunkelman Eichman Eilenberg Eisen Eisnak Elbaum Elsztajn Engel Epsztajn Erdunast Estrajcher Folman Gedali Geczinski Gerszman Goldberg Goldhamer Goldwaser Gorka Guterman Gutgold Heyner Horn Judkiewicz Kagan Kalis Kalisz Kaloszynski Kalski Kapecki Kaprzak Karcher Karga Karsch Karsz Kawka Kehle Kelm Kelmer Kicman Kinitz Kiszalkiewicz Klajn Klajnman Kleber Kleczewski Kleiber Klose Kloze Klukas Knappe Koczynski Kohler Kohr Kolankowski Kolberg Kopel Kossert Kotelko Koth Kotuszewski Kozminski Kraszewski Krepc Kretschmer Krinke Kroll Kronich Kruger Krymolowski Kryske Krzeszewski Krzywie Kuberski Kucinski Kujat Kulman Kunkel Kuperwaser Kupsz Kurczewski Kutzner Kuziemski Kwast Lang Spat Szeler Taselt Wagner Ways Weisner Weiss

Aleksandrowek - Russia
(includes town: Radzymin)

Cichocki Geda Gerej Gombecki Kawalkowski Miecznikowski Piatkowski Rudnik Studzinski Sulikowski

Aleksandrowka - Russia (now Lithuania) (see town: Oszmiany)

Alt Skompe, Torun - Prussia (see town: Bielczyny)

Alt Wartenberg / Sycow, Prussia
(includes towns: Carlowitz, Himmelthal, Klein Cosel, Klein Woitsdorf, Kunzendorf, Morzdorf, Nieder Stradom, Peterhof, Schleise, Wartenberg, Weinberg)

Cierpka Bieda Bystry Czekala Dawid Ditrich Drobny Duron Dziekan Fabian Famulla Frania Frey Fritsch Galinski Giera Glozer Gola Gorilla Gretz Grieger Gruszka Haja Hauschild Heimlich Hirsch Husch Jelen Josewitz Juraschek Kansok Kensok Kokol Kokot Koncok Korszawa Koschiba Kowol Kozica Kozitza Kroll Krzykala Kula Kulla Kunze Kupietz Kurzawa Kurzbuch Langner Lebock Lichy Liczba Lidzba Lippa Malolepski Maslowski Meinert Mencel Muller Mixa Mixin Molke Mucha Mundryn Nawroth Niemiec Nikel Nowok Opatz Perkalsch Pfenning Pieconka Pierschke Pietzonka Poprawa Raak Rademacher Ratai Rataj Ratay Rosenblat Sarnowski Schreier Selig Skolnick Skudlarek Slotta Sobiella Sobota Sobotha Sobotta Sopart Sowa Sparling Spiller Staroszek Steiner Tenscher Treger Tyrra Urbanski Voika Walla Wancek Wanzek Wawrzyniok Wietek Wilde Wuttke Zawalka Zielinski Zielonkowski Zierbka

Ambrozydki, Russia - Lithuania (1780-1800) (see town: Widziniszki)

Armheide, Gniezno - Prussia (see town: Pakosc)

Ameliendorf - Prussia (see town: Strzelno)

Anastazewo - Prussia (see town: Orchowo) -- Town Info
(location: N 52°27′ E 18°2′)

Andrunce, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Andrychy, Przasnysz - Russia (see town: Lysakowo)

Andrzejewo, Lomza - Russia
(includes towns: Godlewo, Golembie, Lenarty, Lesniewo, Letownia, Mianowo, Mroczki, Oldaki, Piecki, Pienki, Pierzchaly, Przezdziecko, Ruskoleki , Zaluski)

Adamczyk Andrzejczuk Ambroziak Balinski Barwicki Bauer Bialy Biszewski Bobinski Bojanowski Bonkowski Borecki Borkowski Brzozowski Budziszewski Burczak Burzyk Bystrzycki Chmielewski Chrepczynski Chrostowski Cimoch Cygler Czapiga Czartoszewski Daskiewicz Dembek Dmochowski Dolegowski Dominiak Doncer Dorobisz Duchnowski Dzierżanowski Eraznikowner Fryczenski Gasewski Gawrychowski Glowacki Godlewski Golas Gonsewski Grochowski Grodzicki Gromek Groncki Gruchacz Grunfelter Grzymala Gumowski Gwardiak Iwanowski Jabłonowski Jakubiak Jakubowski Jankowski Jarnutowski Jasiecki Jasiobecki Jasionowski Jasko Jeglikowski Jezewski Kaczorowski Kaczynski Kalupa Kamienski Kankowski Kapusta Karpinski Kempisty Ketlinski Kielczynski Kochanowski Konczewski Kondraczuk Kornacki Kotapski Kotomski Kozlowski Krajewski Krakowski Krasowski Kuc Kuczynski Kulesza Kurak Kurant Kuropatwa Kwiatkowski Lada Lenart Lendzioszek Lipski Lozynski Luniewski Majewski Makowiecki Maleszewski Landsman Malinowski Maremski Matty Michalski Mielczarczyk Misztalewski Mlynarczuk Moczulski Modzelewski Monkowski Mrozowski Nagurka Niemiera Nienaltowski Nietubyc Nowacki Obrebski Ofman Ogrodnik Okrasa Oldakowski Orlowski Oscislowski Pac Palecki Pawlowski Penka Penkala Pesel Piekut Pienkowski Pietka Pietrzykowski Plonski Plotczyk Polak Poplawski Predel Prusienski Przezdziecki Przechodzien Pszczolowski Puchalski Racienski Rafalski Raciencki Ratynski Rawa Rogalczyk Rokicki Roman Rostkowski Rozochacki Rutkowski Rydel Ryttel Rybaczewski Rybaczuk Rzeczynski Rzepczyński Sadowski Sarnacki Sejk Sienicki Siennicki Sklodowski Smolenski Sobocinski Sobotka Sokolowski Stanczuk Stanczyk Staniec Staniszek Swiezewski Stokowski Strzelec Sudak Syman SulkowskiSutkowski Szafarak Szelagowski Szulborski Szydlak Szymanski Tabecki Tarnowski Tatko Trabka Trombka Truszkowski Trzcinski Turkot Tymienski Tyszko Ugniewski Uscinski Wagner Wajszczyk Walczyk Warumbaser Wierzbowski Wilczynski Wilinski Wisniewski Witkowski Wojewodka Wojtczuk Wojtkowski Wyszynski Zagroba Zajkowski Zakrzewski Zalewski Wyszomirski Zaborowski Zaluska Zaremba Zawistowski Zebrowski Zelazowski
Zelaznicki Zgleczewski Zieleznicki Zochowski Zolnik Zylowski Zysik

Anielewo, Konin - Russia (see town: Dobroslowo) -- Town Info
(location: N 52°20′ E 18°5′)

Anielin, Lodz - Russia (evangelicals 1870-1910) (see town: Lask)

Antony - Russia (now Lithuania) (see town: Oszmiany)

Anusin - Russia (now Lithuania) (see town: Oszmiany)

Archidiakonka, Torun - Prussia (see town: Bielczyny)

Arciuny, Troki - Litunania (see town: Daugi)

Arciszkanyz - Russia (now Lithuania) (see town: Miroslawiec)

Arnsdorf - Prussia (see town: Milkow)

Arymany, Russia (now Lithuania) (see town: Poszwityn)

Augustow - Russia (1808-1830)(for more info see town: Vilno) -- Town Info - Website
(location: N 53°51′ E 22°58′)

Andracki Arasimowicz Balinski Barns Beresniewicz Berkowicz Bernatowicz Bonar Bulda Burba Cerkanowicz Charewicz Chelminski Chlinski Chmielewski Chomsky Choronski Choroszewski Chrostowski Chrulski Czachurski Czerwinski Czyz Dawidowicz Dobkowski Domanski Dopkowski Drobiszewski Dworzanin Dyl Elowicz Endelman Eyzykowicz Faybowicz Filipkowski Folc Forys Frydrych Gliszczynski Gryszkiewicz Grzegorzewicz Hamulecki Harusewicz Haski Holodziejewski Horn Hrechorowicz Hrynaszkiewicz Jakubilski Jastrzebski Karczewski Karniewski Karski Karwowski Keykala Klukowski Kolonkiewicz Kononowicz Kowalewski Kozlowski Krotowicz Kujawski Kunt Kuryla Kuzminski Lazarski Lewkowicz Lewon Leybowicz Lubowicki Macinkiewicz Makarewicz Margielski Matkiewicz Mierkowski Miklaszewski Milanowski Mislewski Morycz Moszkowski Nowakowski Nowicki Obuchowski Okragly Oleszczak Olow Oserowicz Osiecki Oszerowicz Pac Pettyn Pielecki Pietrowski Piskorski Pobojewski Podbielski Poplawski Porzecki-Donat Prusko Puciatyska Radziszewicz Raul Roclawski Rotherosen Siedlecki Siekowski Skowronski Skrocki Sperski Srzedzinski Staniszewski Stankiewicz Stefanowski Strzalkowski Suchodolski Sulzynski Swieszkowski Szczesny Szperlinski SztukTarasewicz Tloczynski Truchom Truskowski Truszkowski Tyskiewicz Uklanski Uklejewski Ussakowski Wolmer Wygnanowski Zagurski Zaszkowski Zboinski Zelmanowicz Ziarkowski

Augustow - Russia (1830-1835) (for more info see town: Vilno) -- Town Info - Website
(location: N 53°51′ E 22°58′)

Andracki Arcinowicz Arent Aronowicz Bajnowski Balicki Bankowski Barczewski Baumgarten Bialostocki Boguszewski Boniecki Borzymowicz Brochowski Brzostowski Buczynski Burchart Cerkanowicz Chelminski Chlebanowski Choroszewski Chrostowski Chylinski Ciborowski Cierpicki Cimochowski Cissowski Cukierbraum Czyz Damaszewski Dawidowicz Dopkowski Dzieniszewski Filipkowski Gastell Giedroic Goraiewski Holdziejewski Horn Hrehorowicz Ickowicz Jakubowicz Jankielowicz Jasionowski Jedlinski Jezierski Jodlinski Judycki Jurkiewicz Juszkiewicz Karniewski Kassianowicz Kedzielewski Klukowski Kolenda Konik Konkolc Korczakowski Kozlowski Krupinski Kuleszynski Kuligowski Kwiatkiewicz Laskowski Latkowski Lawcewicz Lejbowicz Ligea Liszenski Lubowicki Maciukiewicz Majewski Malinowski Maliszewski Margolis Mejerowicz Miculewicz Milanowski Morycz Moszkowicz Nirenstein Nowacki Nowakowski Obiedzinski Olszewski Orlozynski Ossipowski Pielecki Plotnowski Poplawski Prawdzik Prusko Przezdziecki Puciatycki Racicki Raula Roclawski Rosenthal Rosochacki Roszkowski Ruchacz Rusilowski Rutkowski Rydzicki Sacharowicz Saperstein Seruchimowicz Siekowski Slonimski Snarski Sobolewski Sokolowski Sperski Stankiewicz Stefanowski Strugulewski Strzalkowski Sturgulewski Suchodolski Sulewski Sulzynski Szenderowicz Szkolnik Szmojlowicz Szmujlowicz Talarzewski Tanenholc Tloczynski Topolski Trapp Trocki Typinski Wilk Winsey Wiszniewski Wiszowaty Wodkowski Wohlmir Wolfowicz Zaborowski Zapiorkiewicz Zaszkowski Zawalski Zelmanowicz Ziarkowski Zielinski

Augustow - Polish Kingdom 1610-1810 (for more info see town: Vilno) -- Town Info - Website
(location: N 53°51′ E 22°58′)

Auksztokanie - Russia (now Lithuania) (see town: Lozdzieje)

Aulakowszczyzna, Podlasie - Russia (see town: Korycin) -- Town Info
(location: N 53°26′22″ E 23°9′7″)

Top of Page

For Website Corrections or Problems: Webmaster at webmaster@ipgs.us

Copyright © 2017—Iwona Dakiniewicz— All Rights Reserved

Last Updated on July 5, 2017